Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Кулинарна тема (за чревоугодници)


goce kostadinov

Recommended Posts

Предполагам 1300-1500 $. Много съм любопитен, да опитам приготвено по този начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1,6k
  • Created
  • Последен отговор

Топ автори в тази тема

  • The Shaman

    349

  • johnnybravo

    346

  • Alxx®

    89

  • pepo1919

    50

Аз имам същите уреди (Steba V1, a вакуум машината ми е друга марка - CASO) и когато ги купувах бяха в тук в комплект и струваха общо около 250 евро.

Храната в тях наистина става фантастична, но и аз като johnnybravo задължително "тунинговам" после :smile:

Редактирано от adept
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз си ги взех от amazon.de, защото там бяха най-изгодни към момента:

1. Steba SV 1 Precise "Sous-Vide Garer" Profi-Garmethode mit Vakuumierbeutel im Wasserbad - € 129.56

2. Foodsaver FSFSSL3840-050 Vertikales Vakuumiergerät - € 180.98

За транспорт използвам Gabco, които ме таксуват по 3.40 лв. на килограм от Германия и по 2.20 лв. на килограм от Англия.

В България цените са малко по-различни :smile:

Foodsaver 3840 - 499лв.

Иначе в ресторанта само вакуум машината е около 7000лв. :smile:

Тези са перфектни за домашни условия. Бях взел на баща ми една вакуум машина за стотина лева, която не ставаше за нищо.

Други полезни джаджи за кухнята са бурканите на OXO Pop Containers:

Аз си заредих една стена с тях :smile:

QkYF94.jpg

Може да се използват с една ръка и се вакуумират за част от секундата, благодарение на механизма, който е в капачката им.

Ето и днешната рибка ;)

hm7bqB.jpg

Правя порции от рибата, която предварително съм филетирал и одрал.

XZWx43.jpg

Вакуумирам със сол, пипер, мащерка и зехтин.

YgntjS.jpg

Нагласям ваната на температура 47°C за 30 минути, след което слагам филетата. Използвам металната решетка, за да държи филетата на разстояние едно от друго.

qwplsN.jpg

През тези 30 минути си приготвям картофите. Тях ги беля и нарязвам на едро, след което им добавям сол, черен пипер, копър, бяло вино, масло и вода. След като заври водата, намалям котлона и ги оставям под капак докато омекнат.

trZAfi.jpg

Филетата вече са готови:

3aj7E4.jpg

Стандартния тунинг в тигана с масло и мащерка:

vwe6nB.jpg

Финалът:

6dDWYc.jpg

Жена ми не е много по рибата, но призна, че тази е невероятна :smile:

Днес менюто беше заек, после ще пусна рецептата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Започвам с обезкостяването, като оставям бутчетата за друго ястие. От костите и бутчетата правя бульон, а месото от бутчетата с ориз.

nU71yI.jpg

QM9P4X.jpg

В един тиган слагам малко зехтин и чесън, към които добавям около 400 гр. спанак:

92oMMJ.jpg

В друг тиган в малко зехтин задушавам малко лук и чесън.

L7MnsB.jpg

Към тях добавям една кутия белени кестени. (има ги в Метро)

oeKXZA.jpg

kQQcI1.jpg

Натрошавам ги с бъркалката и добавям малко животинска сметана:

9dQzx0.jpg

Добавям малко краве масло, сол, черен пипер и ги намачквам с лъжица за пюре.

qpJpHO.jpg

Разнасям равномерно изстиналият спанак върху филето от заека.

pNcp9M.jpg

Следващият слой е от пюрето от кестени. Използвам стреч фолио за равномерното разнасяне, защото пюрето е много лепкаво.

z239Oy.jpg

Върху пюрето слагам бон филетата, които съм отделил по време на обезкостяването и завивам от двете външни страни към средата.

iMrhhc.jpg

Нареждам нарязано прошуто върху алуминиево фолио, което предварително съм намазал със зехтин.

XYjQox.jpg

Поставям рулото от заека върху прошутото:

bs29f8.jpg

С помощта на фолиото обвивам рулото с прошуто:

dhMjmO.jpg

Навивам няколко стегнати врътки с алуминиево фолио и оформям "бонбон", който запичам от всички страни в оребрен тиган.

d53krr.jpg

Слагам във фурна, която съм загрял на 200°C за ~20 минути. В друг съд съм сложил два сладки картофа за пюре, с което ще гарнирам.

5Rul6T.jpg

Докато се пече филето, в друг тиган разтапям масло с малко зехтин и задушавам гъби за соса, към които добавям малко бяло вино, сол и черен пипер:

GFv8AY.jpg

Добавям една чаша бульон от заешкото:

R5HL8u.jpg

Разстворил съм предварително една супена лъжица царевично нишесте в малко студена вода. Добавям нишестето към гъбите:

ZYKENx.jpg

На финала слагам няколко капки сметана за цвят:

3nDNFZ.jpg

Изваждам сладките картофи от фурната, обелвам ги и ги намачквам с масло, сол и сметана.

SguGgf.jpg

Финалът:

GARnsR.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз ходих за риба, нищо че трудно ги съгласих да честваме никулден, че католици. Ама нейсе;cb3fff70e0e716dcdfd4890be7545f1d.jpge63fc85eb40cb75fcc6e622bb099f3e0.jpg9c2036d36a9990eee356677adc91ac34.jpgf51785500b06cbfa46a3d03031394aaf.jpgb3aca8327f784dad5045cc688dd70101.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Днес си правих треска по същият начин, по който правих и бакалярото. Друго си е с професионалната техника, зехтинът направо кипва от вакуума :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Топлинно ли ги вакумира? Затова ли се получава този ефект на кипване?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ефектът е от срива в налягането ;) То и Вили го е написал :tooth:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е топлинно, това се получава от разликата в налягането, но само при професионалните машини, пликовете си остават студени. При моята, която е вкъщи този ефект не се наблюдава, там си е само изсмукване на въздуха.

Sent from my iPhone using Tapatalk

post-8-1417888921,8886_thumb.jpg post-8-1417888934,1691_thumb.jpg post-8-1417888943,1082_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като си мерим вакум машините, ето и моята :D

4aa65f8e59bd61e557293e8439dd2670.jpg

Имам и една лееко по-дребничка:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази май няма газ за съхранение в защитена среда ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има всичко. За това се използва, когато се използва де. На снимката е горе долу една трета от цялата линия. Трябва да видя къде сме складирали другата. Там всичко се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да има една голяма бутилка с азот.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Днес и утре съм решил да направя ястия, характерни за сезона :smile:

Днес - Телешки кюфтета на скара.

В каймата слагам сол, черен пипер, кимион, стар лук, който е настърган на дребно ренде и кисело мляко. От млякото е светлият цвят на каймата:

UlLHtm.jpg

Оставям каймата за 30-40 минути да поеме ароматите от подправките, след което оформям малки кюфтенца, които намазвам с малко зехтин. Слагам ги на сух грил тиган и запичам от двете страни:

OJ9X7d.jpg

След като ги извадя от тигана ги слагам в чиния и им поставям по едно малко парченце масло отгоре:

ggsQaO.jpg

Резултатът е невероятен:

bzIqp5.jpg

Междувременно си маправих подготовка за утрешната вечеря :smile:

Свински ребра - SousVide, довършени на тиган:

Овкусявам ребрата със сол, черен пипер и кимион.

ps8i96.jpg

Вакуумирам ги, като им добавям парче морков, шайба стар лук, мащерка и зехтин:

OIESmt.jpg

Държах ги в уреда на 55°C за 2:30h, след което ги извадих и ги охладих в ледена вана за ~30 минути:

oOcsIp.jpg

Охлаждането се прави с цел да се прекъсне рязко процеса на затопляне и да се избегне развитието на лоши бактерии. Ако се готви на момента няма нужда да се охлажда, но в моят случай е задължително. Аз прибрах пликовете в хладилника, но ако искате, може да си направите заготовки и да ги приберете във фризера. Така процедират доста от ресторантите, но там използват шоково замразяване.

Лукът и морковите, които са в торбичката също ще бъдат изпечени на грила, надявам се да се получи добре.

kg3j8T.jpg

Има рецепти, в които се съветва солта да се добави преди да се пече месото, но аз съм пробвал по двата начина и не намирам особена разлика. Хубаво е месото да се подсушава със салфетки преди да се метне в тигана :smile:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ec66760935a21988d8ab1edb2162e35e.jpg

По рецептата на Johnnybravo, но с пълнеж от шоколад. Фантастично)))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ребрата си заминаха славно :smile:

Днес бях до Метро и си харесах едни охладени бразилски Рибай Ролл стекове.

j9zJNd.jpg

Първа стъпка е да ги подсуша:

ymfhO0.jpg

След това им слагам черен пипер и краве масло:

uhKV3B.jpg

Минават през вакуум машината, като им добавям и клонче розмарин:

mDICqY.jpg

40 минути в Sous Vide на 52°C:

F93qxQ.jpg

Отново подсушаване:

7bXt9w.jpg

Добавяне на сол и намазване с малко зехтин:

xP220v.jpg

Запичане в грил тиган:

wlFnSb.jpg

Задължително с червено вино :smile:

iWqDFW.jpg

Стана уникално крехко и вкусно. Пюретата, с които съм гарнирал са от сладки и обикновени картофи, като към това от обикновените картофи, освен сметана, масло и сол съм добавил и малко сирене рокфор.

uOMmIr.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направо ти се възхищавам, как с близнаци успяваш да намериш време за всички тези невероятни кулинарни красоти :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато има мерак, време се намира :)

Тези рецепти са сравнително лесни и бързи, стига да имаш нужното оборудване.

Сега по темата. За последните 10 дни се оказа, че са се събрали доста скелети от изядените рибки и реших да ги направя на супа. Получи се най-душманската рибена чорба, която съм правил :)

Първо слагам главите и кокалите на ~20 циппури, няколко бакалярос и няколко лаврака в голяма тенджера под налягане, като към тях прибавям целина, морков, лук, зехтин, черен пипер, сол и вода. Хубаво е ако имате запазени глави от скариди или черупки от раци, да ги запържите в малко масло, да добавите малко коняк и да ги добавите към останалите неща. Това добавя много специфичен и приятен аромат към чорбата.

f6ncgV.jpg

След като заври, намалям котлона и чакам час и половина. На финала костите са дали всичко от себе си :) Прецеждам бульона и изхвърлям всичко.

В този бульон слагам цели риби, в случая сьомга и ципура, които за 12-13 минути са готови за обезкостяване. Докато обезкостявате, в бульона добавяте картофи, селъри и морков. Когато зеленчуците омекнат, добавяте изчистената риба и девисил.

IrxfD3.jpg

Финалът:

UkyTFr.jpg

Наложи се да прибера малко супа в хладилника, защото сме малко хора и не се справихме от раз. Оказа се, че е станала пача от риба, можеше да се реже :)

rrzr2y.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Джони,бразилското "минаваш" ли го с окрехкотителя или не е необходимо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм го минавал, защото месото е доста крехко, а и тези 40 минути в Sous Vide му разказват играта :)

Иначе окрехкотителя върши чудеса, ако мръвките са тегави.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...