Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

  • 0

Предупреждение - Не изпращайте лог файлове на Епъл!


Alxx®

Въпрос

Така...пак предупреждение, ставам досаден май? :smile:

Едно бързичко обяснение, за какво иде реч и какво да/не правим, за да сме в джаза:

При всеки срив на приложение, спрингборд или системна функция, вашият любим ай-уред записва лог файл с причините за срива. Тези файлчета се трупкат бавничко в папки(по - долу ще пиша в кои) и в даден момент се изпращат на епъл. Как става това?

Когато синхронизирате телефона за първи път( нов или след рестор, или просто на нов компютър) - тюнсът ви пита дали разрешавате да изпраща диагностична информация на епъл, в пакет със всички обещания че инфото е анонимно. На iOS 5, този въпрос за изпращането, се появява още по времето на активация на устройството, защото вече може да бъде изпратена информацията безжично, директно от телефона/под-а/пад-а.

Защо е толкова важно:

В тези лог файлове, се съдържа информация за всеки срив, от което епъл могат да си вадят изводи коя част от системата е уязвима, къде има пропуски в защитата и как могат да предотвратят проникване във файловата с-ма(т.е. да прецакат джейлбрейка). Това инфо, е особенно богато на данни, когато е изпратено от брейкнато устройство. Лошото в схемата е, че епъл имат огромен човешки ресурс и когато открият възможен пробив, успяват бързо - бързо да сътворят ъпдейт, запушващ "дупката", много преди хакерите да са успяли да я вградят в инструмент за джейл.

Така че, съветът ми е следният:

Независимо дали сте с джейлбрейк или не, спестете изпращането на данни до епъл! Или ги трийте, или ги изпратете на хакерите.

Който иска да играе играта, да спре напълно изпращането на лог файлове до епъл, като откаже предложеното изпращане от тюнса, или пренастрои телефона да не изпраща. На iOS 5.x.x

настройката се намира в Settings/General/About - на дъното на таб-а има избор "Don't send diagnostic message to Apple".

Самите лог файлове, ДАЖЕ И ДА ОТКАЖЕТЕ, се събират в компа ви при всяка синхронизация.

На телефона се събират в две папки:

Системни сривове - var/Logs

сривове на потребителски програми/интерфейс - var/mobile/Library/Logs.

Можете да ги триете или запазите на компа си ръчно(в различна, ваша папка) и да ги изпратите на дев-тийм, кроник-дев или въобще на хора в играта.

Има и друг начин - да сме полезни за "обществото":

Линкче към програмка за Мак, която сменя адреса на изпращане на логовете в айтюнс:

[cdev_reporter-mac-1.0_beta.zip] - това е бета версия! Финалната очаквайте утре вечер.

За да я ползвате, ПЪРВО я инсталирате на мак-а(на затворен тюнс), после НЕ ОТКАЗВАТЕ изпращането на инфо. Просто то вече няма да пътува към Купертино, а към мейла на Cronic-Dev. ;)

Вероятно писанието ми не е много смилаемо, но какво да правя - "снощен" съм. :smile:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

До края на утрешния ден трябва да има и версия за уиндоус на програма, която ще праща краш репорти не към Apple, а към сървърите на Chronic Dev-Team.

http://www.iclarifie....php?enid=18325

П.С. Дано това им помогне, че не се издържа много без untethered jailbreak. :smile:

Редактирано от Blurry
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодарско, и едно питане. След като инсталирам програмата и свържа устройството ... След това трябва ли да правя нещо и в Тюнса и в устройството ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако ползваш програмата и не си забранявал изпращането - не прави нищо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Използвах програмата, благодариха ми че съм пренасочил лог-овете и ... това е. Нищо др не съм правил, освен че и в телефона съм забранил да се пращат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Щом аз разбрах, нищо че ти си ми го настройл да не изпраща значи няма проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Alxx прав си, от една страна това с откриването на пробойни в iOS, чрез краш репортите е вярно, но от друга именно благодарение на тези краш логове, Apple откриват и отстраняват и най-малките бъгове в iOS, не само пробойните и за това iOS е най-стабилната операционна система в света на мобилните устройства, просто защото supporta е на ниво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

То хубаво предупреждение, ама от всичките милиони бройки с iOS 5.0/5.0.1 я има 10%, които ще го спрат, я не. По-скоро си внушаваме, че нещо можем да направим...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това ми прилича като да тичаш срещу вятъра и да си мислиш че няма да те отнесе в един моент. По много тънък лед ходят тези хакери и това което сега се предлага освен че е за добро е поставено пред много условности. Както се казва един който е на 5.x.x с брейкнат телефон да изпусне тия доклади още милион покрай него да не ги пуснат файдата е както със вятъра т.е временна.

Аз съм солидарен със идеите които ще помагат да съществува джейла (колкото и все по трудно да има такъв). Имам въпрос: Ясно е как се спира от телефона изпращането на тези логове при 5.0, но при по ниска версия немисля че има такава възможност. Тъ изхода е триене на тези логове през iFile или подмяната на адреса към който се изпращат с последваща програма правилно ли съм разбрал ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Грег, на по - ниските е достатъчно да спреш изпращането от тюнса. Не е срещу вятъра - епъл ще получат своето, има милиони потребители, които джейла не ги интересува, както и други, които ще пратят на хакерите и всеки ще търси "своите дупки". ;)

Финална версия, работи на всеки тюнс:

[CDevReporter_mac.zip]

[CDevReporter_win.zip]

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Остава да се надяваме тези хакери да работят по бързо от армията на Apple :) Макар че след Limera1n ми се струва че все по-бавно и мудно го докарваме до джейл

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Тъй като останах разочарован от хакерите, които така и не пуснаха ънлок за iPhone 4 (BB 2.10 и нагоре), не смятам да им помагам с нищо.

Нямам джейл, не смятам и да слагам в скоро време, така че моите логове отиват при Епъл.

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ти на "хакерите" изпрати ли (най-вероятно ще отговориш с да) им нещо за да се сърдиш, че те не са направили нищо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Интересно... но всички знаеме,че Епъл са с една крачка пред хакерите и ги следят изкъсо. Едните се мъчат да изкарат джейл за 5.0, а другите вече работят върху iOS 5.1... тази игра няма край и дразни.... :/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ти на "хакерите" изпрати ли (най-вероятно ще отговориш с да) им нещо за да се сърдиш, че те не са направили нищо?

Ако бяха пуснали ънлок, върху който твърдяха месеци наред, че работят, намираха дупки и не знам си к'во можеше да им пратя дарение, но това е минало вече. :smile:

Както казах, нямам им вяра вече, и смятам, че е по-добре да пращам логовете си на Епъл, които да затварят дупките в системата. Не ангажирам никого с мнението си.

П.П. Най-добре ще е ако има лицензиран джейл, какъвто пусна Майкрософт. Ако се надигнат достатъчно хора, току виж ги послушали, като го няма вече чичо Стиви да 'затваря' системата. ;)

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

По този начин подливаш вода на нас, желаещите да имаме джейл.

Щом ще е така, аз предлагам да не ти се помага повече - от никой!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Сърдете се на Епъл, не на мен. ;)

Аз ползвам техните услуги - следователно играя по техните правила.

Нищо не каза за предложението за лицензиран джейл..? Мисля, че това е най-добрия вариант и за потребителите и за компанията.

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не съм за 100-200 лева, но нали се сещаш, че вече няколко месеца тези пари стоят в Cydia и чакат донатора да си свали приложенията. Аз и други като мен би трябвало повечко да ревем, (казвам го, защото всичко в Cydia ми е платено) но си траем. Като няма, няма.

П.С. Не искам да се впускам в подробности и да ползвам търсачката, където ще намеря твои мнения, противоричащи на тези последните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами явно не ревете на правилното място. И аз имах платени приложения в Cydia, но дойде iOS 5 и ми омръзна постоянно да съм в очакване. Ресторнах начисто, намерих си в AppStore мениджър на файлове (вярно, че нямам достъп до root директория.. шанс!) и мирясах.

Не оспорвам фката, че в Cydia има невероятни приложения и добавки, но вече е факт, че все по-трудно се намират дупки за джейл. Затова предложих идеята за лицензиран джейл, и ако достатъчно хора го поискат и надуят главите на Епъл все някога ще поддадат и ще пуснат нещо такова.

И в отговор на послеписа - не знам какво смяташ, че ще докажеш с това. ;)

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

смятам, че е по-добре да пращам логовете си на Епъл, които да затварят дупките в системата

Aз ползвам техните услуги - следователно играя по техните правила.

Ужас.... По – робска психология и навеждане не бях срещала тук... И то по отношение на една абсурдно противозаконна монополно–картелна търговска политика.... Колко ли трябва да е размерът на сивото вещество, за да се разсъждава толкова ограничено и наивно – глупаво? Че и за капак за се лелеят утопични мечтания, предварително опровергани от практика с 4 годишна давност?!?!

ако достатъчно хора го поискат и надуят главите на Епъл все някога ще поддадат и ще пуснат нещо такова.

kal1ch, щом сам не си даваш сметка, да ти кажа:

1.Епъл няма никога "да поддадат", докато има такива като теб, които не мислят с главите си и не отстояват правата си.

2.Това, че "все по-трудно се намират дупки за джейл" е заслуга именно на персони като теб, които чакат наготово, и по линия на най–малкото съпротивление, като са готови при първия размахан пръст да подвият опашка и се наведат.

3.А тая ти реплика "И в отговор на послеписа - не знам какво смяташ, че ще докажеш с това"даже няма да я почвам, че тогава направо трябва да почна теб!

Ей, това българите сме опасно племе.... Не 500, 1000 години са ни били малко, затова и цялото ни псевдообщество е такова!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ще ти кажа каква робска психология - такава каквато обичате да налагате често, често тук във форума. Да не зачекваме темата за правилата и спазването им, че пак ще стане мазало. ;)

Peace out! :tooth:

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Личи си, че още си недорасъл, макар, че на 21 години все би трябвало да се научиш що е то правила, и що е то права, че да можеш да ги разграничаваш....

Вземи се в ръце и не се обаждай на слабо време без мисъл и резон!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Вече мисля, че подробно разясних казуса си. Нямам намерение да споря с теб, защото опита ме е научил, че е загубена кауза да спориш с някой, който е учил право. Особено във форум.. :smile:

Знам, че имам правото да правя с устройството каквото си поискам - просто решавам да не упражнявам това си право, и да ползвам услугите, които са ми предоставени с него.

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

имам правото да правя с устройството каквото си поискам - просто решавам да не упражнявам това си право, и да ползвам услугите, които са ми предоставени с него.

Ами упражнявай си ги, но не подливай вода на другите, които искат правата си в пълен обем, не като теб – орязани и осакатени.

А щом спекулираш с юридическото образование – да те просветя и в още нещо:

В правото има едно нещо, наречено обективни и субективни предели на субективните (т.е. на отделния титуляр на конкретно право) права.

Та тия предели се определят не само от писаните правила, валидни за всички (т.нар.закони), ами и от границите на субективните права на останалите субекти, ерго– правото ти се простира до там, където почва правото на някой друг. И затова осневен е принципа – имаш право до там, докъдето не вредиш другиму – нещо, което ти и подобните ти усърдно творите, наливайки водица в мелницата на Епъл.

Дотук! Който има глава на раменете си – разбра. Който няма – да замълчи в ъгълчето си, и да наведе "покорна главица, дето сабя я не сече.."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Права си. Както казах, няма да споря.

Разбирам, че смяташ iPhone и набора му от функции за орязан и осакатен - за мен не е така. Има всичко, от което имам нужда, и работи гладко. Те така.. вие можете да упражните правото си да пратите логовете си на хакерите, и да се надявате, че някой ден ще ви огрее джейл за 5.0. Тогава аз сигурно ще съм ъпдейтнал до 5.2. :D

Ти какво ще кажеш за идеята за оторизиран джейл? Не смяташ ли, че е по-добре от ситуацията в момента?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори на този въпрос...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...