Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

MacBook AIR - изключване монитора на лаптопа при използване на външен


steve83

Recommended Posts

Привет,

От скоро се сдобих с MacBook Air и имам навика да го използвм в къщи включен към външен монитор (чрез DBI адаптер), клавиатура и мишка.

Крайният резултат - получава се един чудесен desktop, когато съм си в къщи и мобилен PC на друго място, при това доста прилично работещо (да живее SSD).

Още при пускане на всичко това установих, че OS X mountain lion няма настройка, отметка или каквото и да е било за селектиране кой/кои монитори да се използват (както е при Windows), изключване на монитор и т.н. (както се постига при GNOME). Тогава започна едно ровене из нета и с доста голямо учудване видях, че хората негодуват от това и всеки е започнал да се спасява по различни начини, например:

1. Понижаване на bridge до минимум - това не изключва монитора, а само осветлението, не върши работа.

2. Записване на параметър в pram-а, при което при включване на машината и прочитането му, вграденият монитор се изключва - било е перфектен workaround, но на OS X mountain lion това не работи

3. Някакви гимнастики със затваряне на лида в определени моменти, слипване, после отваряне, събуждане и тем подобни глупости. Също резултатът е никакъв.

4. Чрез използване на програмата SwitchResX - получава се някакъв видим резултат след като се нацъкат няколко отметки въпреки, че не съм сигурен дали монитора бива изключен напълно. Освен това когато демона на това приложение е стартиран, в буфера на съобщения на ядрото започват за се извеждат някакви предупреждения, че различни приложения се опитват да достъпят памет от непозволени региони и т.н. (точното съобщение не го записах, докато беше инсталирана програмата). В тези съобщения не фигурираше SwitchResX, като открих, че се пораждат от него по датата и часа, когато са се появили за първи път (записани от syslog), като старта им е започнал след инсталиране на въпросното приложение. Последваха няколко теста със спирането и пускането му и се уверих, че са от него. Както и да е, вече това приложение е премахнато..

Та някой знае ли елегантен начин за спиране на вграденият монитор на лаптопа при използване на външен при OS X mountain lion?

П.С. Все още не съм се хванал да разкоствам в дълбочина това FreeBSD подобие, но не мога да схвана каква е логиката на apple при този казус - защо да не мога да си изключа тъпият им монитор, както това може да се направи при Windows и Linux без никакви проблеми и затруднения (даже и на macbook-а, ако му е стартирана друга OS).

Благодаря Ви предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами просто му затвори капака и така няма да работи монитора на лаптопа, а само външния. Или аз не съм разбрал какво точно искаш..

Sent from my iBrain using iFingers.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

програмката се казва insomnia, но не съм сигурен дали е портната за air. на старите макове работеше перфектно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лаптопа разбира кога му е затворен капака чрез два магнита - единия в капака, другия в основното тяло на лаптопа. Аз си го изключвам с едно малко тънко гъвкаво магнитче което имитира все едно е затворен капака - така хем капака е отворен, монитора не работи, но и охлаждането на самия лаптоп е по-добро. Само трябва да си намериш на Air-a къде точно трябва да седи това магнитче.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Първо искам да опомена, че не е желателно който и лаптоп да работи при затворен lid, това несъмнена затруднява охлаждането. Конкретно на MacBook Air, където в задната част, над Function клавишите се получава доста добро загряване, според мен е немислимо изобщо човек да си помисли да го използва затворен.

Относно магнитите. Конкретно моят MacBook air има три такива, два с доста силен интензитет в горните два края на LID-а, които нямат каквото и да е отношение към изключването на дисплея, като предполагам, че тяхното предназначение е да го придължат при затворено положение към тялото на лаптопа. Магнитният датчик, който детектва затвореният LID e само един и се намира точно до лявото USB.

В конкретният случай взех парченце от мек магнит, който беше в един развален слаботоков ел. двигател за постоянно напрежение, като силата на магнита е дори по-слаба от този, който е на дисплея. Меката материя на самият магнит не може да предизвика и надраскване на корпуса. Ето как изглежда цялата постановка:

IMG_0132.jpg

Резултатът е точно според очакваният. Благодаря на VladTheImpaler за идеята с магнита. Между другото Apple трябва много да се замислят за тези ограничения. Дори открити workaround-и, като този със записа в pram биват премахвани от Apple в новите OS. Нищо чудно при бъдещите лаптопи да не става и номера с магнита... Със сигурност Apple не се кефят да им се използват лаптопите с други външни монитори като десктопи без да им е закупен монитора от 2 бона... или човек да си запази дисплея, но ограничаването на свободата не е никак хубав подход при засилващата се конкуренция, както на софтуер, така и на хардуер в сравнение с равнищата на цените, които искат да поддържат.

Поздрави,

Стефан

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък се справям по друг начин, не знам дали е добър или не:

System Preferences > Mission control > Hot corners... > Горе ляво > Put Display to Sleep.

И когато реша да пусна филм през АТВ с мишката само я закарвам горе в ляво на монитора и той изгасва, а лаптопа не спи...

Тази ф-я всъщност само екрана ли изгасва или ?

П.П.: Сега изпробвах метода с магнита, но така направо заспива всичко...

Редактирано от Monro
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

InsomniaX e за 10.7+

Използвал съм я.Нямам оплаквания.

Caffeine e за по-стара ОС.

Не мисля, че охлаждането е лошо при затворен капак.Въздуха си излиза от долната страна, а не отива пред дисплея.

Мак загрява ли ,трябва да се подмени термопастата. Пасти на Артктик са желателни. Миналата седмица подмених моите с една за 4лв и положението беше трагично.Градусите достигаха до 100 при интензивна работа.

Преди два дена купих Арктик MX4 и съм супер доволен.Градусите не минават и 80 при същата работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На еърчетата и цъфтят дънцата, така че отвореният капак е повече от желателен. Там ролята на топлообменник играе цялата повърхност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мак загрява ли ,трябва да се подмени термопастата. Пасти на Артктик са желателни. Миналата седмица подмених моите с една за 4лв и положението беше трагично.Градусите достигаха до 100 при интензивна работа.

Преди два дена купих Арктик MX4 и съм супер доволен.Градусите не минават и 80 при същата работа.

Моя Мак също загрява доста. Като нов не беше така- не очаквам след 6-7 години ползване да се държи като нов ест.

Но тази идея с пастата ми хареса и може да я пробвам.

Uomoto може ли да ми дадеш повече инфо за модел MBP 2.16ghz core2duo какво трябва да направя?

Благодаря предварително

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Принципно за всички лаптопи е добре профилактично да се почистват със спрей със сгъстен въздух (10-20лв) и смяна на термо пастата. Няма да ви се вярва каква, ще е разликата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разликата е впечатляваща в градусите. Мойта оригинална паста беше станала на прах. То се разбира веднага.Като пусна Мак-а за 10 минути само с отворено Сафари не се пипаше. Силно препоръчвам пасти на Arctic.

Разглобяването не го препоръчвам на начинаещи, тъй като има лентови кабели и опасността да се откопчи някое резисторче е голямо!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...или да цъфне лентичка ;)

И, аз ползвам Arctic MX4 - скоро си освежавах настолния мак и лаптопа. Разликата е огромна, въпреки, че настолния още не е закръглил 3 години. Лаптопът е на 6, но работи както и през 2007-ма.

post-226-0-19545100-1376597409_thumb.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 години по-късно...

Здравейте,ще ползвам тази старата тема защото гледам станало дума за термопастата на макбука.Моя си го купих втора употреба преди 3 години( mbp retina 2012) и съм супер доволен от машинката за това което я ползвам,но докато четях темата се замислих че аз не съм правил никакви почиствания и диагностики до сега,а преди това дали са правили мога само да гадая:)Живея във Велико Търново  и вариантите са два ,или някой да каже надежден сервиз в града или сам да се правя на майстор като гледам този клип

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На пет ;) Епълските пасти плачат за смяна след четвъртата година. Как ще го направи - сам ще реши. Но, да, време е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В София,къде да е най-добре да се направи въпросната подмяна на пастите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Все такива пичове са, отношението е супер и си разбират от работата.


Sent from my iPad using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...