Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Насоки за покупка на Mac mini


drpetar

Recommended Posts

Здравейте,

След 1 година отлични впечатления от iOS и поредното раздразнение от Уиндоус реших да си взема Mac mini, който ще бъде за домашно ползване - елементарни неща - браузване, имейл, скайп, офис пакет, пдф, снимки, клипчета. Освен това смятам да го ползвам и като медия център - по оптика към дак и усилвател за аудио (главно FLAC, APE и WAV) и по HDMI към ТВ за видео (основно MKV и рядко блурей рипове).

Понеже нямам никакъв опит с Apple компютри и MacOS ми е трудно да направя оптимален избор съобразно това за което ще се ползва. Вариантите са:

Вариант 1: 1.4GHz / 4GB / 500GB / Intel HD Graphics 5000

Вариант 2: същият като 1 + още 4GB RAM

Вариант 3: 2.6GHz / 8GB / 1TB / Intel Iris Graphics

Кой ще ми препоръчате? Предварително благодаря :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според цената разбира се, но за това , което искаш аз бих взел Вариант 2

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цената на трите варианта там където ги гледах са: 1118, 1368, 1605 лв

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мечо Пух би отговорил най-точно, но за 240 лв. разлика, при положение, че го купуваш веднъж за няколко години ползване, аз бих избрал принцеса номер 3.

Sent from my iPad using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно аз съм повреден. Аз пък бих избрал вариант 1 + приличен хардуерен медиа плеър с възможност за връзка по SMB, NFS и т.н. Но както казах, аз съм повреден на тая тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според цената разбира се, но за това , което искаш аз бих взел Вариант 2

Мечо Пух би отговорил най-точно, но за 240 лв. разлика, при положение, че го купуваш веднъж за няколко години ползване, аз бих избрал принцеса номер 3.

Вариант 3 разбира се

Благодаря за мненията, аз се колебаех между Вариант 1 и 3 :smile: , е, и все още се колебая :smile:

Още няколко въпроса ако може:

1. Минито може ли да се ъпгрейдне с рам допълнително или не може (доколкото знам при МБА не може)?

2. Вариант 3 може да се ъпгрейдне със SSD, това доколко си струва?

3. Струва ли си разликата в производителността между i5 1.4GHz и i5 2.6GHz?

Може би са тъпи въпроси, ако е така се извинявам, но наистина не разбирам от електроника, хардуер и пр.

Явно аз съм повреден. Аз пък бих избрал вариант 1 + приличен хардуерен медиа плеър с възможност за връзка по SMB, NFS и т.н. Но както казах, аз съм повреден на тая тема.

Дали съм разбрал правилно, че ме съветваш да не ползвам минито за медия? Ако е така, би ли се обосновал, защото ми е важно такова мнение?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не казваш моделите на минитата. Новите модели нямат възможност за смяна или добавяне на рам. SSD навсякъде можеш да сложиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Взимай вариант 3 и ти гарантирам, че следващите 5-6 години няма и да помислиш за нов.

Имам iMac вече близо 4 години и не мисля, че скоро ще ми се наложи да го сменям, защото летиииииииииии като самолет!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От SSD ако сложиш вярвам ще си най-впечатлен,така че не знам на кой модел ще се спреш,но си направи сметка да имаш пари за SSD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дали съм разбрал правилно, че ме съветваш да не ползвам минито за медия? Ако е така, би ли се обосновал, защото ми е важно такова мнение?

Естествено, че ще се обоснова. Предпочитам едно устройство с елементарен интерфейс, лесна навигация (кадърно дистанционно), което да плейва всичко. Да, компютъра също може да плейва всичко но поне на мен не ми е толкова удобно. Минах през DLNA (проблема беше с липсата на 24кадъра), Може да срещнеш трудности при подкарване на (примерно) 3D BluRayISO (я субтитрите не са наред, я нещо друго). За гледане на снимки, ползваш един софтуер, за слушане на музика друг, за филми трети ...всичко това ме дразни ...аз обичам когато пусна плеъра, ТВ-то само да првеключва HDMI входа, и с два клика на дистанционното, медията да е тръгнала. Не съм против ползването на компютър за плеър , просто мен не ме радва подобна възможност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не казваш моделите на минитата. Новите модели нямат възможност за смяна или добавяне на рам. SSD навсякъде можеш да сложиш.

Съжалявам, става въпрос за последните модели - Late 2014, значи не може да се добави допълнително РАМ.

Сигурно ли е че SSD може да се сложи и на базовия модел - ето този , защото на сайта не дават такава възможност?

От SSD ако сложиш вярвам ще си най-впечатлен,така че не знам на кой модел ще се спреш,но си направи сметка да имаш пари за SSD.

:bravo:

Естествено, че ще се обоснова. Предпочитам едно устройство с елементарен интерфейс, лесна навигация (кадърно дистанционно), което да плейва всичко. Да, компютъра също може да плейва всичко но поне на мен не ми е толкова удобно. Минах през DLNA (проблема беше с липсата на 24кадъра), Може да срещнеш трудности при подкарване на (примерно) 3D BluRayISO (я субтитрите не са наред, я нещо друго). За гледане на снимки, ползваш един софтуер, за слушане на музика друг, за филми трети ...всичко това ме дразни ...аз обичам когато пусна плеъра, ТВ-то само да првеключва HDMI входа, и с два клика на дистанционното, медията да е тръгнала. Не съм против ползването на компютър за плеър , просто мен не ме радва подобна възможност.

Благодаря ти за отговора :smile: Доколкото разбирам резервираността ти е по отношение на функционалност и удобство. Към момента имам отделен медия плеър за филми, клипчета и снимки, както и аудио стриймър (даже два :smile: ) за музика и впечатлението ми е, че всеки от тях има трески за дялане и по отношение на функционалност, и по отношение на четене на формати и качество на картината/звука, а са доста добри. От друга страна ме блазни мисълта за всичко в едно, за това си мислех че минито е добър вариант. Ще продължа да мисля :(

Аудиото ми е приоритет, затова повече се чудех за следните неща:

1. Дигиталният изход на минито дали е качествен и дали вади резолюция 24bit/96kHz?

2. Мога ли да вадя аудио през USB с резолюция 24bit/192kHz и DSD?

3. Кой от двата изхода е по-добре да вадя за аудио и връзка с дака: OPTICAL или USB?

4. Вентилаторът шумен ли е?

5. Всички въртящи се части в едно устройство могат да увеличат шума в аудио сигнала, дали това е решено по добър начин в минито?

Ако някой е запознат ще бъда благодарен. Разбира се и аз си търся тази информация тук-таме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо си взех медия плеър Dune 303D (струва 480 лв) ....пълно дърво, не става дори за "чеп за зеле" не плейва добре всякакви flac-ове, с блурей ISO-тата имаше драма, 3D подръжката му беше зле и не можеше да подкара 12 bit-ов цвят на моя телевизор ....както и да е , случайно ми попадна MED800X3D и се очаровах ...това животно просто плейва всичко (изключвам DivX който никой съвременен плеър не плейва). И аз плеъра го ползвам основно за музика ....през оптиката в DAC и в едно "грозно" 30+ годишно усилвателче Sansui а медийната ми колекция стои на TimeCapsule 4gen и всичко ми е на гигабитова мрежа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като бивш собственик на МакМини, бих ти препоръчал вариант 3.

Ето защо:

- хард диска е с двоен капацитет 1TB, но поради ниските обороти няма да е от най-пъргавите.

- получаваш двойно повече RAM.

- повече процесорна и графична мощ (т.е. по-малко греене при евентуален стрийм или друго товарене).

Тези 2 неща ти излизат 500лв., което не мисля, че е много.

Аз у дома стриймвам видео от моят MacBook Pro 13" през DLNA, приложението което ползвам се нарича Serviio. Телевизора ми има вграден WiFi и няма никакви насичания и проблеми, като има оптичен аудио изход, който връзвам към аудио уредбата. Единственото неудобство е, че трябва субтитрите да се конвертират в utf-8, тъй като в Булгаристан масово се ползва Windows и субтитрите са в wp-1251. Може да опиташ Plex, по-безпроблемен е, но моето ТВ не го харесва...и по-специално - субтитрите нямат пускане.

Относно шума - тихи машинки са, дори и като ги товариш. Аудио жака е комбо оптичен/аналог. Нямам забележки относно качеството (от години ползвам аудио по оптика, като уредбата е Logitech Z-5500).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А не те ли дразни липсата на кино-ефекта през DLNA ? Не съм срещал до сега вграден в телевизора плеър който да плейва 24p (може би новите андроидни телевизори ще могат да се справят с този проблем ). Лично мен ме дразни игралният филм да изглежда като документален.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не честно казано. Дори не съм обръщал внимание. Закачал съм директно hdd към телевизора и разлика няма или почти няма...знам ли. По принцип гледаме филми като се приберем след работа ако остане време. Иначе се ходи на кино. :) там ефекта вече е ок :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо си взех медия плеър Dune 303D (струва 480 лв) ...както и да е , случайно ми попадна MED800X3D...

Звучи ми познато :smile: Имах Dune HD Base 3D, но го продадох. Сега съм с един евтин WDTV и всъщност съм що-годе доволен. За Mede8er чувам само добри отзиви. Oбаче медия плеърите никога не съм ползвал за музика, само за филми. Моето скромно мнение е, че са направени за видео и винаги са с компромиси при плейване на аудиото. За музика ползвам отделен аудио плеър (хардуерен), с който си плейвам флаковете. И при мен са на мрежов сторидж и всичко върво по мрежата.

ПП: В много аудио форуми хвалят минито за аудио плеър (с Audirvana или JRiver), затова ми е любопитно как ще се представи.

Като бивш собственик на МакМини, бих ти препоръчал вариант 3.

Ето защо:...

:bravo:Благодаря за препоръката и аргументите. Все повече клоня за вариант 3 с евентуална по-нататъшна смяна на харда със ссд.

...Аз у дома стриймвам видео от моят MacBook Pro 13" през DLNA, приложението което ползвам се нарича Serviio. ...

Аз всъщност не съм имал идея да стриймвам по DLNA, мислех си да свържа минито директно с ТВ по HDMI, да не би това да е глупава идея?

...Относно шума - тихи машинки са, дори и като ги товариш. Аудио жака е комбо оптичен/аналог...

:bravo:Да, знам за жака, даже вече си харесах кабел :smile: Както се казва рибата още в морето ... :smile:

Редактирано от drpetar
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На Apple аудио чиповете в машините не са нещо по-различно от вградените и на PC дъната ...другото е софтуер. Пускал съм в усилвателя музика от айпада, лаптопа и стационарният ...както и от плеъра и не мога да намеря фрапантни разлики.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мда, вече почти окончателно съм се навил за вариант 3: 2.6GHz / 8GB / 1TB / Intel Iris Graphics и евентуално понататъшна смяна на HDD със SSD. Като го взема сигурно ще имам куп софтуерни въпроси, ама това по-натам :)

Ще пробвам минито и като медия център, да видим какво ще стане, ако не ми хареса ще си остана със сегашните плеъри.

Благодаря на всички за препоръките и насоките :) Също благодаря и на човека (някакво почистване е имало явно и не запомних кой е), който постна линка на everymac.com, много добре се ориентирах в моделите :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти дам един жокер: моделът, който купуваш е със сата3 конектор и може да се сложи стандартно SSD. Бонусът е, че имаш и PCIe конектор, в който можеш да бучнеш PCIe SSD(само, че ще трябва да си купиш специфичен кабел за целта), което е "само" около 10 пъти по-бързо от стандартното.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:bravo: благодаря за жокера Alxx, ще го имам предвид. Аз гледах че пише PCIe ама нямах и понятие какво значи :)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Още един въпрос. В момента избирам монитор, единият който харесах е с резолюция 1920х1200. Смятам да свържа мак минито с монитора чрез miniDP-DP кабел и с телевизора по HDMI. Въпросът ми е дали мак минито ще може да подава 1920х1200 към монитора и 1920х1080 към телевизора ? (Въпросът ми сигурно е глупав, но никога не съм свързвал два дисплея едновременно към един компютър)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

От няколко седмици минито вече е факт :) Все още свиквам с Мак ОС, но като цяло съм много доволен както от производителността на хардуера, така и от логиката на операционната система.

Сега съм се замислил за SSD, та искам да попитам ако сменя харда със SSD ще падне ли гаранцията?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...