Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

драйвър за WiFi на Macbook Air за Linux


enuff

Recommended Posts

Здравейте, от вчера се опитвах да вдъхна малко нов живот в един Air 2009 като му сложих Linux Mint и всичко работи доста добре като изключим, че не мога да подкарам WiFi-a. Нет подкарвам с един външен WiFi usb adapter, но ми се иска да подкарам вградения, за да си се ползва като пълноценен лаптоп. 

Намерих една тема, където човекът се е справил, но при мен явно вече е по-нова версията на Минт и въпреки че съм направил всичко, което е описано пак не мога да подкарам безжичния нет.

Някой да е правил подобно упражнение и да може да ме насочи как да се справя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пълен формат на диска(махаш ефи дяла също), реинстал на ОС с тип на инсталацията "нещо друго" и реверс биос, НЕ ефи. Това е от последния пост и е пробвано, после си качваш ръчно драйвъра за картата и играеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правих го това, но нямам безжичен нет. Картата се вижда, но не намира мрежи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пуснах, много трудно се върза и с USB адаптера, рестартирах и тръгна вградения WiFi. Лошото е, че пробрах 100 различни неща преди това и сега не знам кое точно е проработило. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кофтито е, че при всяко изключване после 1 път работи, 3 пъти не. Смемям драйвери, рестартирам, докато пак тръгне, но не мога да хвана някаква зависимост. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно ще трябва да прочетеш цялата тема. Частта за съдържанието на /etc/, която се самогенерира при различен от поддържания хардуер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Ето тази тема ми помогна да реша проблема с драйверите без да преинсталирам. 

В последствие се върнах на El Capitan, защото реших, че не е лошо да си имам и Mac OS като идеята ми беше да имам и OS X и Linux на дуал буут, но пък при инсталацията въобще не ми дава опция Install Linux Alongside OS X. 

Явно ще си го връщам пак само на Линукс, но този път искам да го инсталирам като хората, защото последния път бях докарал до там че всички работи без проблем включително и безжичния нет, но пък Линукса не можеше да рестартира лаптопа. За да рестартирам трябваше да дам Shutdown и после да го включа от бутона. Това предполагам е нещо заради БИОСа. 

Как бихте ме посъветвали да започна сега прясната инсталация на Mint или по-скоро какво трябва да направя преди самата инсталация?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно...
на 18.04.2018 г. at 20:44, Alxx® написа:

Пълен формат на диска(махаш ефи дяла също), реинстал на ОС с тип на инсталацията "нещо друго" и реверс биос, НЕ ефи. Това е от последния пост и е пробвано, после си качваш ръчно драйвъра за картата и играеш.

Махнах ЕФИ дяла и сложих reserved bios и всичко работи. 

Сега обаче искам да върна OS X и през линукса изтрих reserved bios дяла го върнах на EFI, но като подкарам OS X инсталатора от флашката стига до някъде и дава грешката, която съм снимал. 

IMG_20180819_223548.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво си "върнал" на EFI, въпросният дял се инсталира заедно с MacOS. По-скоро Линукс-ът ти е направил диска в mbr с логически дял EXT3 и затова не става. Отвори диск ютилити от флашката и първо оправи форматирането в GUUID таблица и HFS+ дял.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То въобще не стига до Disk Utility-то от флашка иначе нямаше да го правя EFI от Линукса, а щях направо от инсталатора на OS X да го променя. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо някъде бъркаш, а и не съм сигурен, че те разбирам къде се чупят нещата. Бих те посъветвал да направиш pram reset и да пробваш със стар инсталатор - напр. снежко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, нещо омазах нещата. Имах работещ Минт с reserved bios и всички драйвери бях нагласил да работят. 

Но ситуацията беше следната - слагаш флашка с OS X Lion, буутвам със задържане на options и избирам да буутне от флашката, но тръгва да зарежда и стига до този екран с грешката, който бях приложил като снимка по-горе. Реших, че проблемът е от reserved bios-a, влязох в Минт и там от мениджъра промених reserved bios дяла на EFI, рестарт и пак буут-ване от флашката с OS X, но стигам до същата грешка. Сега обаче като съм сменил на EFI въобще не влиза в Минт, а ми дава grub error и реално нищо не мога да направя. 

Как и къде се прави този pram reset?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето

04AE8FB3-39C3-425A-A301-6A68D7D52608.png

Редактирано от kracode
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...