Премини към съдържанието
gorgior

Apple пусна 16-инчов MacBook Pro

Recommended Posts

gorgior

Вчера, 13 ноември, Apple представи новия MacBook Pro с 16-инчов дисплей, Magic Keyboard, шест високоговорители на студийно ниво и увеличен капацитет на батерията.

image.thumb.png.a26f23826e1e47c0c8a7306a5d5c0d8e.png

Apple за пореден път обяви новото устройство, като публикува прессъобщение и публикува информация за джаджата на сайта без отделна презентация.

Основната промяна в дизайна е свързана с увеличен диагонал на дисплея от 15,4 до 16 инча, поради което новата джаджа има по-малък  размер и тегло. Новият дисплей е оборудван с LED подсветка и IPS технология. Разделителната способност е 3072 × 1920 пиксела (226 пиксела / инча). Яркост на дисплея - 500 cd / m². Освен това има поддръжка за широка цветова гама (P3) и True Tone.

image.thumb.png.6db915f4195e287cfc47d70f10e98f6f.png

В базовата конфигурация, лаптопът се предлага с 6-ядрен процесор Intel Core i7 с тактова честота 2,6 GHz (Turbo Boost ускорение до 4,5 GHz) и 12 MB кеш на трето ниво. Можете също така да поръчате компютър с 8-ядрен процесор Intel Core i9 с тактова честота 2,4 GHz (Turbo Boost ускорение до 5,0 GHz) и 16 MB кеш. Лаптопът също има копроцесор Apple T2, който отговаря за сигурността на устройството.

image.thumb.png.7f785f80d6c6408b4ee4f3074ae69222.png

Обемът на SSD-устройството  е от 500 GB до 8TB. Това прави новия MacBook Pro единственият лаптоп с такъв обем вътрешна памет. Обема RAM на лаптопа е от 16 GB до 64 GB DDR4 2666 MHz.

Графиката отговаря на новите видео процесори AMD Radeon Pro 5000 серия. В своята основна конфигурация MacBook Pro се предлага с графична карта Radeon Pro 5300M с 4 GB GDDR6 памет. Възможно е и закупуване на конфигурация с Radeon Pro 5500M GPU с 4 GB GDDR6 памет или Radeon Pro 5500M с 8 GB GDDR6 памет.

Всички модели имат и Intel UHD Graphics 630 GPU.

image.thumb.png.fcb4affb8e7afc1c860220bb9245a785.png

В новия MacBook Pro Apple изостави клавиатурата с механизъм  "пеперуда", което създаде на компанията доста проблеми от представянето си в лаптопите от 2015 г. Новата клавиатура на Apple се нарича Magic Keyboard. Както подсказват слуховете, компанията реши да се върне към механизма „ножица“ с ход 1 мм, за да направи клавиатурата по-отзивчива, удобна и по-тиха. Панела Touch Bar е отделно от бутона за захранване с Touch ID скенер и клавиша Escape. Освен това компанията смени местоположението на клавишите със стрелки - сега отново прилича на обърната буква "T".

image.thumb.png.092481d1e6d4585e2270797df4fa33ec.png

За разлика от други преносими компютри от серията, 16-инчовият модел има система от шест Hi-Fi високоговорители, включително два нискочестотни с резонансно потискане за съраунд стерео звук. Apple също обяви поддръжка за възпроизвеждане на Dolby Atmos съдържание. В допълнение, новостта получи система от три насочени микрофона с високо съотношение сигнал / шум и поддръжка за запис на звук в студийно качество. Според производителя, на такъв лаптоп можете да записвате подкасти или песни без допълнителен микрофон.

16-инчовият MacBook Pro е запазил четири порта на Thunderbolt 3 и камера FaceTime HD 720p. За съжаление, лаптопът не получи шест USB-C порта, както предполагаха някои слухове.

image.thumb.png.b0f2eb65a142af423510acadb989454a.png

Новият MacBook Pro също получава увеличена 100 W • h батерия и 96 W захранващ адаптер. Заявен живот на батерията - до 11 часа в Интернет чрез Wi-Fi или възпроизвеждане на филми в Apple TV приложението. Лаптопът може да бъде в режим на готовност до 30 дни.

image.thumb.png.5c66c5868f70040a13a30456e743068e.png

За съжаление, 15-инчовият модел беше премахнат от продажба. Сега той отсъства на официалния уебсайт на Apple.

Цената на 16-инчов MacBook Pro започва от от $ 2399 до $ 2799 в американският сайт на Apple . В максимална конфигурация 16-инчовият MacBook Pro ще струва $ 6099. Обещават доставките да се извършват в рамките на 1-3 дни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
gorgior
публикувано (редактирано)

Първите блогъри, които получиха 16-инчовия MacBook Pro са Джъстин Езарик, Маркес Браунли, Рене Ричи, Карл Конрад, както и журналисти от The Verge, Engadget и CNET.

Блогърите се съсредоточиха върху новата Magic Keyboard с механизъм „ножица“, който замени неуспешния механизъм „пеперуда“ на предишните модели на MacBook.

Според блогърите увеличението на диагонала на дисплея от 15.4 на 16 инча не е особено забележимо.

Всички, които получиха 16-инчов MacBook Pro на ревюто, похвалиха лаптопа за невероятното качество на звука на новата акустична система.

Като минуси мнозина смятат предната камера с резолюция 720p и липсата на Wi-Fi 6.

Редактирано от gorgior

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
arm11

Как няма да го похвалят, нали трябва да получават първи продуктите 😂

Изпратено от Macbook Pro 13 Retina Display 2018

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
gorgior

A, не е критерий! Тук във форума има такива дето нито са ги виждали, нито някога щ ги получат, ама могат да ги хвалят до безкрай.

😛

А иначе от снимките и  ревютата и на мен ми хареса. Но 2500 гущера няма да дам, най вече защото няма къде и за какво да му ползвам пълните мощности!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
kaizera

To за 2500 гущера полчаваш малко възможности, така да се каже! Ама за 6000 гущера вече е друго. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
kal1ch

Аз на тоя за 2500 не мога да му ползвам потенциала, пък камо ли за 6000. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
chayanne

Ооо. Аз мога, че и може да не стигне, ама са си много пари

Sent from my iPhone using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
arm11

Рамките на диспея и това, че оправиха ескейп кий-а е добре, аз лично нямах забележки към клавиатурата, но много хора недоволстваха от късия ход на клавишите.

А пък ако ти се дават пари можеш да го направиш наистина чудовище.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
DreamcatcheR

Само аз ли приветствам връщането постарому на размера на лявата и дясната стрелка
Иначе очаквах по-малка рамка. Как успяват на айфон и айпад да го направят, а на по-голям лаптоп - не...
Пустият сд кард слот няма да го върнат и тва си е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
arm11

Уви няма, а той липсва най-много от всички портове. Вече свикнах с USB-C и всички кабели и тн са такива, но слота...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
blackmore

Eто още едно интересно с Фил Шилер:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
gorgior

Блогерът Джонатан Морисън зададе на Фил Шилер някои въпроси, основният от които беше дали Apple планира някога да върне четец на SD карти на MacBook Pro. Ето какво отговаря Шилър:

„Вероятно не. Проведохме проучване сред потребителите и се оказа, че най-популярните портове са USB-C и Thunderbolt. Нашите клиенти харесват удобството, бързината и мощността с която работят, така че вярваме, че това е достатъчно за следващите години. В крайна сметка рядко използвате SD карти и можете да закупите специален адаптер за тях, както лично направих аз. "

От интервю на Фил Шилър  за CNET.

П.П. Колегата горе ме е изпреварил  малко. :)

Редактирано от gorgior

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
arm11

Ха! Сигурен съм, че ако се проведе друго проучване, не инициирано от тях много хора, ще кажат точно обратното. Никога не биха си признали, че са сгрешили. Явно пипирудената клавиатура много е ударила продажбите, щом върнаха старата "нова".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
killer4o

Сериозно ли смяташ че много хора имат нужда от този слот? Аз ползвам макове от около 10 години и нито веднъж не съм пъхал SD карта вътре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Kery70

Хора които снимат и обработват снимки и видео го ползват често. Има доста коментари и в нета относно слота. Включително и за 16 инчовия.

Редактирано от Kery70

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
momchil_g

И аз си мисля, че слота е безмислен, един универсален китайски хъб  е $30. А хората, които ползват лаптопа за фотография винаги имат доста периферни устройства и не минават без хъб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Kery70

Хъб имам хубав, но ставаше въпрос за слота, не за хъбове, кабели, донгъли и тн.

Не е нужно да се убеждаваме колко е хубаво да имаме донгъли и кабели. Защото когато излезнеш само с лаптопа една флашка не можеш да му забодеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
DreamcatcheR

Хора, които си мислят, че слотът е безсмислен, не са фотографи.
Нека да напомним, че една от таргет групите на Епъл за тези машини, са именно фотографите. Дори един такъв е в промо видеото за новия 16".
Както и да е. На мен ми липсва, но явно няма да го върнат. Мисля, че е повече с цел пестене на място, а не "попитахме 100 човека"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
killer4o

Разбирам че за фотографи има смисъл, но голяма част от потребителите определено не са фотографи. Реално погледнато всяка компания в силиконовата долина купува макове на служителите си и силно се съмнявам, че професионалните фотографи по света са повече от програмистите. И никой не хвали адаптерите, просто е невъзможно да се угоди на всички. Примерно на мен би ми било удобно да има вграден слот за сим карти за да мога да ползвам мобилен интернет докато пътувам. На някого другиго ще му е удобно да има нещо 3то и така докато не се превърне в PC лаптоп, на който двете му страни са осеяни с портове, които никога не ползваш.

Относно анкетите - мантрата на Стив Джобс е била че не е работа на потребителите да ти казват какви продукти да правиш. Всеки път като махат портове хората се оплакват, ама продължават да си купуват устройствата им, така че очевидно стратегията работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
DreamcatcheR

Разликата тук, предполагам ще се съгласиш, е че програмистите нямат нужда от специализирано I/O, а по-скоро от добра клавиатура и външен монитор, способен на портретен режим. Също така мнозинството работи основно на бюро, т.е. като стационарна машина. А фотографията често изисква подвижна бърза работа. Не че много ще натежи или оскъпи нещата единия адаптер. Просто е доста по-голямо удобството и бързината да ръгнеш картата директно. И на десктоп машина повечето фотографи ползват кард рийдър, а не връзка с кабел.

На мен ми липсва магнитния кабел за зареждане, макар че usb-c има предимството да зареждаш от всеки порт, от двете страни.

Sent from my iPad using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
arm11

В крайна сметка правят и налагат каквото е добре според тях, пък ние свикваме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
gorgior

iFixit оценява ремонтопригодността на 16-инчовия MacBook Pro

След демонтажа на клавиатурата на 16-инчовия MacBook Pro специалистите на iFixit споделиха процеса на напълно разглобяване на новия компютър на Apple, за да се запознаят по-отблизо с всички промени в дизайна и елементите на уреда, както и да оценят неговата ремонтопригодност.

image.thumb.png.31ee563055d0053203a183473482d76e.png

Както знаете, новият MacBook Pro получи 16-инчов дисплей, нова клавиатура с механизъм „ножици“  Magic Keyboard, подобрена система за охлаждане и други промени в дизайна.

Въпреки факта, че Magic Keyboard може да бъде свалена, самата клавиатура не може да бъде поправена, подобно на клавиатурата  пеперуда в други лаптопи на компанията, но в същото време е по-малко податлива на счупване.

image.thumb.png.3d18b3de50af2a2837f1b21dc0413519.png

По време на разглобяването на новия MacBook Pro, специалистите на iFixit откриха нова акустична система  с удължени високоговорители и субуфери в горната и долната част на кутията. Те потискат вибрациите между тях. Новата система с три микрофона също произвежда по-богат звук, но иначе е подобна на 15-инчовия MacBook Pro.

image.thumb.png.5477c291043ab38746e2aec89d7bde2e.png

Капацитетът на батерията на 16-инчовия MacBook Pro е 99,8 W (11,36 V, 8790 mAh), което е най-големият капацитет на батерия на лаптоп, който авиокомпаниите позволяват да се използват в самолети. Тя е е с 16,2 вата повече от 15-инчовия MacBook Pro. Експертите отбелязват, че  на Apple се е наложило да увеличи дебелината с 0,8 мм.

image.thumb.png.2b74f155ecf91154c8c71afb7a78cda1.png

Подобно на други лаптопи на компанията в 16-инчовия MacBook Pro, процесорът, RAM, SSD и други компоненти са споени към дънната платка, а клавиатурата, батерията, високоговорителите и сензорният панел са прикрепени с помощта на голямо количество лепило.

Експертите на IFixit оцениха ремонтопригодността на лаптопа на 1 от 10.

Източник: iFixit

Редактирано от Alxx®
Родна реч, О, майна сладка...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове