Премини към съдържанието

iOS 14 и iPadOS 14

gorgior

Recommended Posts

Мисля, че при неактивен(сив) бутон, тракинга е блокиран по подразбиране за всички приложения. Когато е активен, забраняваш или разрешаваш тракинга за различните приложения, по отделно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Повечето приложения започват да питат след ъпдейт на самите приложения. Поне при мен е така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросния тракинг се отнася за следенето на активността в различните инсталирани приложения, а не локацията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че при неактивен(сив) бутон, тракинга е блокиран по подразбиране за всички приложения. Когато е активен, забраняваш или разрешаваш тракинга за различните приложения, по отделно. 

Ако беше спрян по подразбиране, нямаше да има смисъл от функцията, идеята е да им забраним, затова и се надигна врява, че им се ограничават опциите за таргетирана реклама. Освен това като им дадеш отказ светва бутончето, когато основният е неактивен и другите са така. Тоест разрешен е тракинга, ако не го спреш, а не можеш да го направиш при неактивна функция.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре,нека приемем,че го няма настоящия бъг, при който не можем да използваме пълноценно опцията,да забраняваме или разрешаваме тракинга. 
 По подразбиране, Allow Apps to Request to Track не свети зелено, което значи според мен,че не е позволено на никое приложение да те следи. Ако цъкнем бутона и светне зелено,значи, че разрешаваме на приложенията да ни следят и излиза списък със всички приложения,които използват тракинга. Имаме опцията да разрешаваме и забраняваме тракинга на всяко приложение персонално, като зелено означава,че разрешаваме, а изключено(сиво), забраняваме тракинга.Идеята е, че може да пожелаем някои приложения да ни следят, а някои не. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз го разбирам точно обратното - приложенията ни следят, което е факт и се вдигна много врява при обявяването на функцията точно заради това, че няма да могат да го правят и да използват данните за таргетирана реклама. С опцията им разрешаваш да те питат дали може да го правят, което вече е задължително за разработчиците - да вграждат тази опция в приложенията и съответно имаш възможност да забраниш. Няма логика да е обратното, цели се защита на данните и затова се въвежда, а не за да се разреши на приложенията да правят това, което вече правят. За пример фейсбук, която най-много опонира на функцията още с обявяването й. Няма значение, дразнещо е просто, че нещо не работи като хората, иначе ползвайки дадено приложение, ние сме се съгласили с това, което прави и без това и, ако не бяха я въвели, нямаше да имаме възможност да отказваме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С iOS 14.5 тракинга е забранен по подразбиране, затова и  Allow Apps to Request to Track бутона е изключен при активиране на ново устройство или при ъпдейт към новата версия на iOS. Ако някой желае да бъде следен, трябва да цъкне бутона и след това да го разреши или не, в различните приложения. Точно това вбесява фейсбук,защото са нужни две стъпки за разрешаване на тракинга. При активиране на ново устройство, повечето потребители дават next, next и така до края и фейсбук остава с пръст в уста. Единственото приложение, което ми излезе в списъка за разрешаване на тракинга е Вайбър, но отдавна му бях забранил всичко и бутона беше сив. Не знам как стои въпроса с Фейсбук( не го ползвам),дали бутона му е сив или зелен при активиране на опцията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямам го изобщо фейсбук, въпреки че го ползвам
b511b98bca01f2f3177dff839c0bf199.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно Фейсбук са се отказали от следенето 😀

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (редактирано)

Надали, просто функцията не работи като хората. Преди да изляза от клоуда и да се активира бяха само първите три със зелени неактивни бутончета, докато беше активна другите две поискаха разрешение и не получиха. На другия ден вече се беше деактивирала пак и не ми се занимава по сто пъти да влизам и излизам.

Редактирано от dessyteneva
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може би, приложението на Фейсбук не е ъпдейтнато, според новите изисквания.Нали Гугъл не ъпдейтваха техните няколко месеца, поради сходни причини. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На 30 април е бил последния ъпдейт, те на две седмици някъде пускат, ще видим. Аз винаги ъпдейтвам всичко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато влезете в Learn More е обяснено много ясно. Ако е изключено всички апликации автоматично ще бъдат помолени да не Ви следят. А когато е включено ще имате възможност да избирате, кои може и кои не.

8BA4BAB9-7C8A-46CE-AA52-F9F7235083C4.jpeg

Тук има повече инфо. Има случай, в които е изключено и не може да се ползва. Тогава по default на всички апликации ще им бъде забранено следенето.

“In some circumstances, the “Allow Apps to Request to Track” setting is disabled, including: 

- For users with child accounts or under age 18 by birth year, signed in with their Apple ID*

- If your Apple ID is managed by an educational institution or uses a configuration profile that limits tracking

- If your Apple ID was created in the last 3 days

In these cases, all apps that request to track are denied permission by default and do not receive the IDFA. If the status of your account or device changes, and you subsequently choose to enable “Allow Apps to Ask to Track,” then the app's next request to track will display the permission prompt to you.”

Редактирано от ML16
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво става с батерията,телефона ми е на 15 месеца а батерията е на 93% живот!Зареждам го на 2-3 дена...Никога не съм имал такъв живот на батерията за такъв период на употреба ....11 Pro Max е модела ако има значение!87d43c88344f024f4a02e495260d6d07.png

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползвай още онова на последния ред и тепърва ще се чудиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е то по тази логика нищо от новите функции да не ползваме, каквото се появи, все го обявяваш за вредно, да си бяхме седяли на iOS 7 примерно. Нали уж тази опция е точно, за да се избегне изхабяването на батерията, да се учи от навиците и да зарежда когато трябва. Не я разбирам тази логика да се отрича всичко, което идва с новите версии. Иначе за 15 месеца си е нормално изхабяване, на мен на 9-я мисля ми падна първия процент на Xs-а и после доста бързо с всеки ъпдейт се сриваха, сега мисля е на 85% на две години и половина. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля че за батерията е нормално да и намалява капацитета, все пак е консуматив. При мен на 12 Pro Max след ъпдейта е на 99%, а телефона е на 7 месеца и все още се удивлявам на живота на тая батерия. 

Тъй като съм на Теленор, едва юни ще мога да тествам как се държи 5G и дали точи твърде много батерия, ако разбира се от Теленор ъпгрейднат 4G плановете и не искат да се сключи нов договор, за да се ползва 5Gто.

Редактирано от robot
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При инсталирано и работещо приложение току що и инстаграм ме попита дали ще споделя данни. Явно разработчиците на приложения спазват дерективата за “съгласие”

0ca78f34e00a52cef6b7248aa001b134.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как успя да го включиш това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми не съм се напъвал, работеше си и на жена ми 10-ката е с работещ тракинг.
Дали е важно, че преди да кача 14.5 направих ресет през телефона защото ми се прецака лаптопа…при ъп iTunes дава грешка 4000.

Едит:

https://youtube.com/shorts/PdeR-vPD2Zw?feature=share

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, аз си губих времето да флашна моя през DFU и после не връщах бекъп ами всичко като нов. И никакъв ефект за тая опция. Не знам дали става активна при специфични настройки, като държава, местонахождение или нещо друго, или от някой модел нагоре.

версията ми е 14.5.1 но по някаква причина дава грешка при опита да я променя в настройки на профила

Редактирано от petar258
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля,че има общо с ресет,ДФУ и т.н.При мен е активна,а последния ресет беше при инсталирането на IOS 13.След това само ОТА.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Става активна като излезеш и влезеш в клоуда, ама за малко. Никаква логика няма, нито ми е нов акаунта, нито детски, просто си работи когато иска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове