Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Преместване на буквата "ч"


Stanev

Recommended Posts

От скоро имам iMac и за сеге не срещам големи затруднения, но се сблъсках с един проблем, който не мога да реша. Изполвам фонетична кирилица и непрекъснато натискам клавш "§" вместо буквата "ч", която се намира на бутон "~". Има ли начин да разместя тези два бутона - така че ч-то да отиде от лявата страна на единицата.

Не успях да намеря подобна тема тук. Ако вече е писано, моля да изтриете моята тема и да ми пуснете едно лично съобщение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Решението е това: http://www.macupdate.com/app/mac/14495/ukelele

Намираш къде ти е фонетичната клавиатура, зареждаш я в програмата, променяш каквото ти трябва и си ти :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за програмата явно с нея ще стане това, което искам, но не успявам да го направя. Много съм пресен в Mac OS и явно ми убягват основни познания, а и при 10.7.2 май има доста разлики в сравнение с предишните версии.

Никъде не намирам *.keylayout файлове. При мен намирам само един бандъл файл, обаче като се опитам да го отворя с програмата ми изглежда празен или аз пропускам нещо основно. Както и да е не се справям за сега и за това молбата ми е ако може да ме насочите къде да прочета малко повече подробности за операционната система (файлова структура, работа с конзола и други места, които са ви били полезни за опознаване на Mac OS)

Имам извстен опит с линукс и мислех, че ще ми е от полза, но явно разликите не са съвсем малки.

Последно да кажа, че разполагам с мак едва от 5-6 дни :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://www.phonetic.free.bg/

Ники е направил готова клавиатура с подредба като на Уин. При мен на 10.6.6. работи. Чети кое как да направиш и ще имаш резултат. Ако не се справиш, питай пак ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Межу другото, аз се опитах да сложа файловете в /Library/Keyboard/, но те всякаш потъват в дън земя и тази директория си изглежда винаги празна. Също така пуснах Finder да показва скритите файлове, но директорията пак си е празна???

Гледах и в ~/Library/Keyboard/...

Както казах пъвро ще се чете по задълбочено и тогава ще променям разни неща, че току виж съм останал без никаква подредба ;) на клавиатурата.

Редактирано от Stanev
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като сложиш ... правиш ли това ...

.

Screenshot2012-01-17at103030PM.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай може да съм те подвел. Да това го правя, но файловете, които се опитвах да сложа са двата файла от пакета на Ukelele след като си разместих двете букви. А в момента съм на iPad и мака не е пред мен за да пробвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Теглиш двата файла на Ники, слагаш ги там къде е казал и после даваш Log off. След това в настройките трябва да има вече и неговата клавиатура и избираш нея. При мен стана, дано и при теб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А може и проблемите ми да са заради това:

Ukelele generated custom keyboard layouts not working in Lion?

http://apple.stackexchange.com/questions/21691/ukelele-generated-custom-keyboard-layouts-not-working-in-lion

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно. Той Краси ви каза, бягайте далеко от този "Лъв" :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както и да е за да не разводнявам темата с предположения утре ще пробвам и това пък ще видим. Благодаря за помоща за сега.

Моя iMac си беше с Лъв :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно...

И при мен не проработи :( В момента съм с тази подредба, но уви - положението е същото ... "Ч" е до "З". Някой успявал ли е да го подкара това на 10.7.3?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно...

Ето с това си оправих да ми излиза "." на цифровия блок вместо ",". За буквата "ч" не съм пробвал. Програмата се инсталира в System Preferences

http://pqrs.org/macosx/keyremap4macbook/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

В програмата от линка на Stanev http://pqrs.org/maco...yremap4macbook/ има някаква опция за "ч" но тя не работи, обаче след като сложите следната отметка всичко се оправя :-)

691b232a91d3bf659dfc8393cdf38db0.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вие не ползвате ли кирилица за Мак се чудя -при мен си е ОК :)

ОТ 10.6 до 10.9 -няма яд :)

http://lacuna.specto.org/37

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При чиста инсталация на Yosemite, "ч"-то си е горе. Тествано онзи ден на 13" MBP 2010. При мен е долу, ама аз съм на ъпдейти от сноу лео насам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм на чисти инсталации на mbpr 2013, mba 2014, mini 2010 и навсякъде "ч" е долу. Странен е тоя mbp...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо странно, Марианка. Като настроиш локализацията и предпочитан език, си излиза горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам Karabiner на Yosemite. При мен Ч-то си е долу и след чиста инсталация. Това са двете комбинации нужни за смяна на местата на символите, след което се дава "ReloadXML".

post-9834-0-98082600-1418464428_thumb.pn

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Колеги някакво решение за Сиерата? Не работи нищо от горецитираните методи, направо се изнервям с тая буква "Ч".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има една програма, Ukelele, с нея си направи направо собствена подредба на клавиатурата и си я сложи в ~/Library/Keyboard Layouts ако искаш да е само за твоя профил, ако искаш да е целия комп - System/Library/Keyboard Layouts. Има писано в няколко теми във форума за тази програма включително и в тази. Потърси в търсачката на форума за програмата.

Редактирано от MacIlian
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, MacIlian написа:

Има една програма, Ukelele, с нея си направи направо собствена подредба на клавиатурата и си я сложи в ~/Library/Keyboard Layouts ако искаш да е само за твоя профил, ако искаш да е целия комп - System/Library/Keyboard Layouts. Има писано в няколко теми във форума за тази програма включително и в тази. Потърси в търсачката на форума за програмата.

Колега изчетох темата и пробвах всичко, не става с Укелеле, просто бутона до 1 не е активен на къстъм клавиатура на Укелеле. Ако има друго решение, ще съм благодарен, даже ще почерпя някой! Най-вероятно Карабинер ще сработи, но не знам кога ще заработи за Сиера. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако бутона от клавиатурата ти работи, няма причина укелеле v.3.2.1 да не го разпознае. Избери си стандартната фонетична или бдс бг клавиатура.

Screen Shot 2017-01-25 at 18.53.17.png

 

след това си редактирай както ти е кеф бутоните, 

Screen Shot 2017-01-25 at 18.50.11.png

може да си направиш текстов файл с всички комбинации главни, малки букви, с капслок включен, с шифт натисант и т.н, и след това само copy/paste.

 

 

Редактирано от MacIlian
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колега не става, доколкото разбрах проблема е в стандарта на клавиатурата - UK или USA, като копчето при мен, което е до символ "1" не е активен на клавиатурата на Ukelele, a бутон "`" или "ч" като го натисна на клавиатурата на Ukelele го показва точно там където искам до "1", но реално си е доло. Не знам дали успя да ме разбереш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...