Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Правопис


Severus

Recommended Posts

На мен ми е простено, аз приемам нещата все буквално. :)

Колкото до

И пълен и непълен член масово се бъркат.

е така, аз самият така и не разбрах това правило и си ги пиша по усмотрение. :smile:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами то точно затова я има и тая наука– езикознание, граматика и прочие, и са измислени правила за правопис, който трябва добре да познаваш, за да можеш да изразиш и писмено мислите и намеренията си точно.

А когато сам не си в състояние да го направиш по една или друга причина, а пък даваш наставления, стават конфузи... :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

mupo, аз ако не съм сигурна замествам същвствителните с "той"/"тя" и "него"/"нея". Съответно при първия случай е пълен член (ът/ят), а при втория непълен (а/я). :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Стаси, вече сериозно: моля те, спри да демонстрираш вопиющо непознаване на граматиката!

Първият път допуснах, че може да се шегуваш, след опита за замазване, ама сега вече...

Моля те, не пиши повече в тази тема, ами отгърни начален учебник по граматика и попрочети що е то подлог, сказуемо, глагол и прочие, и каква е зависимостта им с пълен и кратък член!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама ти наистина си инат в отстояването на погрешни тези, демонстриращо не само непознаване на основни неща, ами и тотално неразбиране...

Защо ме предизвикваш да изнасям лекции по правопис, и то в такъв форум, където се предполага by default, че щом хората в него са технически грамотни, още повече следва да са и грамотни в правописа... :evil:

Първо– написаното теб не е правило, а помощно средство за проверка за тези, на които им съставлява особена трудност да проумеят логиката на правилата (или не правят разлика между мъжко и женско... :) ).

Второ– Краткото и пълно членуване нямат отношение към мъжкия или женския род на съществителните, а към това кое от тях съставлява подлог (т.е. кой извършва действието).

Подлогът се членува с пълен член, а останалите съществителни в изречението–с кратък; Едва тук вече общо имат родовете : за мъжки род пълният член е наставката ЪТ, ЯТ , a за женски-TA,

а непълен (кратък член) е съотв. А, Я за мр, и .т.н

Сега вече стана ли ясно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Или още по-просто казано - опитай да се ориентираш като питаш с "кой" или "кого". Тук грешката е практически изключена. Като питаш с "кой" /извършва действието/ е ясно, че става въпрос за подлог, който върви с пълен член, защото той извършва действието, а като се пита с "кого" моментално съществителното отлита за непълен член :tooth: . Имената са друга губерния по обясними причини.

ПП - страхотна тема сте отворили, чак се ядосвам, че едва сега я виждам, ама си имам и друг форум :biggrin:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама ти наистина си инат в отстояването на погрешни тези, демонстриращо не само непознаване на основни неща, ами и тотално неразбиране...

Защо ме предизвикваш да изнасям лекции по правопис, и то в такъв форум, където се предполага by default, че щом хората в него са технически грамотни, още повече следва да са и грамотни в правописа... :evil:

Първо– написаното теб не е правило, а помощно средство за проверка за тези, на които им съставлява особена трудност да проумеят логиката на правилата (или не правят разлика между мъжко и женско... ).

Второ– Краткото и пълно членуване нямат отношение към мъжкия или женския род на съществителните, а към това кое от тях съставлява подлог (т.е. кой извършва действието).

Подлогът се членува с пълен член, а останалите съществителни в изречението–с кратък; Едва тук вече общо имат родовете : за мъжки род пълният член е наставката ЪТ, ЯТ , a за женски-TA,

а непълен (кратък член) е съотв. А, Я за мр, и .т.н

Сега вече стана ли ясно?

Не че ми е работа- всичко казано е така, но трябва ли във всеки твой пост да има тази нотка на превъзходство и донякъде агресия? Нищо лично, просто ми прави впечатление...надявам се да не се засегнеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е писано преди две години бре! Хората се променят ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам други наблюдения, но нека приемем, че е така!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е писано преди две години бре! Хората се променят ;)

Ааааа само ти се усети обаче :):):! Темата е страхотна. Смятайте в автомобилен форум имаме аналогична тема и я сложих като важна в един от разделите, и вече има 8 страници! Което дори мен ме учуди.

Редактирано от julian72
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се е усетил само той :tooth:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не че ми е работа- всичко казано е така, но трябва ли във всеки твой пост да има тази нотка на превъзходство и донякъде агресия? Нищо лично, просто ми прави впечатление...надявам се да не се засегнеш.

Ами като не ти е работа – опитай вместо да критикуваш, да поразсъждаваш.

Може пък да усетиш, че не става дума за "превъзходство", още по–малко пък – за агресия, а да почувстваш, че колкото и да ми се иска да съм снизходителна и толерантна към хората с IQ около и под средното, като всеки нормален човек се дразня, и излизам от обувките, когато нечий ограничен интелектуален капацитет е настоятелен и упорит в отстояване на очевидно погрешни твърдения по елементарни неща, въпреки, че му се намеква, подсказва, показва, и накрая – и доказва в прав текст.

Същата ситуация се получи и тук http://bgiphone.com/..._35#entry126524 , където mimeto83 така и не вдяна каква простотия изръси, и вместо да се позамисли върху репликите ми, и си седне на дупето – взе, че се разсърди като "на мама принцеската", на която съм изтръгнала новата кукла от ръчичките...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сори за офтопика ама в горния пост има изречение дълго 80 думи :) Видях зор да ги изброя, та може и да съм сгрешил бройката с 2-3 :) Явно Sladichuk® наистина се дразни :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хахахаха....

79 са, сбъркал си само с 1.... :D

Е, добавям още една, да оправим нещата ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами като не ти е работа – опитай вместо да критикуваш, да поразсъждаваш.

Може пък да усетиш, че не става дума за "превъзходство", още по–малко пък – за агресия, а да почувстваш, че колкото и да ми се иска да съм снизходителна и толерантна към хората с IQ около и под средното, като всеки нормален човек се дразня, и излизам от обувките, когато нечий ограничен интелектуален капацитет е настоятелен и упорит в отстояване на очевидно погрешни твърдения по елементарни неща, въпреки, че му се намеква, подсказва, показва, и накрая – и доказва в прав текст.

Същата ситуация се получи и тук http://bgiphone.com/..._35#entry126524 , където mimeto83 така и не вдяна каква простотия изръси, и вместо да се позамисли върху репликите ми, и си седне на дупето – взе, че се разсърди като "на мама принцеската", на която съм изтръгнала новата кукла от ръчичките...

Не можем да променим света, нали?

Не можеш да спреш слънцето да изгрява от изток и гората да се разлиства...сигурен съм, че ме разбираш.

Хората не стават по- умни , когато някой ги "разсъблече" публично, а се озлобяват. Шансът с подобен подход да ги "вкараш в релси" е равен на това да бутнеш Китайската стена с рамо.

Ни най- малко не е било критика от моя страна, а споделяне на впечатление.

За да не изместваме центъра от темата, нека постът ми се приеме като голям OFF- топик, извинявам се за който.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А, в грешка си... :D Разсъбличам само насаме, и само избрани... ;)

Пропускаш нещо в поста ми -

му се намеква, подсказва, показва, и накрая – и доказва в прав текст.

Моя грешка – трябваше да звучи така:

"му се намеква, подсказва, показва (само и само да не засегне човек егото му), и накрая – и доказва в прав текст." , ама нали трябваше да се вместя в 80 думи...:D

А за това:

Не можем да променим света, нали?

прав си. И нали се сещаш защо? - Защото не можем да променим и себе си... Да си забраним да се дразним на чуждата глупост например... :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мдам, това са дълги теми за размишление, особено когато човешкото его фигурира измежду тях... Границите са тънки, а сърдитите- все повече!:)

А иначе да може човек да игнорира чуждото невежество- та това си е половин наука...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А иначе да може човек да игнорира чуждото невежество- та това си е половин наука...

Ох... всъщност май е въпрос на темперамент, а той си е физиологично обусловен...

За финал на офтопика – само малка добавка:

Хората не стават по- умни , когато някой ги "разсъблече" публично, а се озлобяват. Шансът с подобен подход да ги "вкараш в релси" е равен на това да бутнеш Китайската стена с рамо.

Вярно е, но е вярно също, че помнят повода, по който някой ги е "разсъблякъл", и ако нивото им не е толкова драстично под минимума, разбират и грешката си... и може би не я повтарят...

Знам ли, поне ми се ще да е така...

Стига толкова среднощна философия :smile:

Лека :daydream:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро добро утро:) Хаѝде да се върнем към темата, мен страшно много ме дразни шлоковицата, откачам, като ми напише някоѝ, некви неразбираеми изречения на българо+англиѝски+циганска работа, еѝ това ме дразни във Феѝсбук, докато го прочета и станало време за лягане:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Псолютно :tooth: Аз лично просто ги пропускам тези писания. Хубавото е, че все повече форуми налагат да се пише на български език. Отделна тема е обаче, че писането с български букви /не искам да изпадам в излишна полемика за самата азбука/ не означава, че се пише и на български език. Има такива образци, че .......

На мен любими са ми предвид /срещано по всевъзможни комбинации/ и обяд - това е при прогнозата на времето на всички телевизии особено на Нова. Сутрин момата все ми казва, че на обЯд ще има едикакво си време, без да знае кога обядвам :tooth: , защото мога да обядвам и в 16.00 ч. все пак :scratch: .

И естествено култовото РАЗРЕШАВАНЕ на проблема. Проблем се решава, а се разрешава нещо друго /да играеш/, ама нейсе......

Редактирано от julian72
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък мисля , че понякога по форумите са прекалено строги. Модераторите (или по-правилното "редактори") не правят разлика между правописна и техническа грешка, раздавайки наказания със строгата си ръка

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Повярвай ми, разликата между неграмотен пост и пост с "технически" грешки е огромна. И аз съм убеден, че и в този форум модовете правят разлика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...
  • 2 седмици по-късно...

Е, не, не е истина! Колко трябва да е малоумен един родител, да купи айфон на такова чадо:

айфон 5 за спа не иска да се вкл вече.

Здравей те.искам да попитам някой имали такъв проблем,телефона си беше на 14 процената от батерията.слет това явно телефона явно е изключил.сложих го на зарядното и до там не иска да се включи няма никакъв признак на живот.

секи коментар ще полезен. нз тия от техно макерт дали ще ми презнаят гаранцията,щото това не по моя вина.просто телефона си от каза работи.

.....И вземи посети някой урок по български.
пробвах,не става рест.сега щего дам в техно маркет.и ще пиша.Благодаря сепак.

ще имам на претвит за българския.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...