Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Recommended Posts

Публикувано

618x346.jpg

"Да не забравям, че скоро ще умра, е най-важното средство, което ми е помагало да взимам големите решения в живота си.“, казва през 2005 в известната си реч в Станфордския университет Стив Джобс.Пред централата на Apple в Купертино, Калифорния, знамената са свалени наполовина, а на близката поляна опечалени фенове оставят цветя.

Гениалният визионер почина на 5 октомври в Калифорния на 56 години.

Семейството - съпругата му Лорин и четирите му деца, кратко обяви: "Той почина днес в мир, заобиколен от семейството си... Знаем, че мнозина от вас ще оплакват с нас и ви молим да уважите нашето лично пространство във време на траур."

Край дома на Джобс в Пало Алто в Калифорния също прииждат хора.

Създателят на Apple напусна през август поста си на главен изпълнителен директор на компанията. Като причина посочи проблемите със здравето. Джобс се бореше с рядка форма на рак на панкреаса и през 2009 г. му бе направена трансплантация на черен дроб.

Първоначално Стив Джобс криеше заболяването си, но видимото му отслабване започна да изнервя инвеститорите. В средата на януари той отново излезе в почивка, но през август окончателно се оттегли.

В началото на годината публикация в National Inquirer му "предсказа" само 6 седмици живот. За зловещата си прогноза изданието се позова на коментар на специалиста по интензивно лечение Самуил Джейкъбсън, направен по повод публикувана снимка от онкологичния център в Станфорд. "Съдейки по снимките, Джобс е близо до крайната фаза, бих казал, че му остават шест седмици", каза тогава Джейкъбсън.

Този момент настъпи...

Когато се оттегли завинаги, в прощалното си писмо Джобс написа: "Винаги съм казвал, че ако някога настъпи денят, в който няма да мога повече да изпълнявам задълженията си и да отговарям на очакванията като главен изпълнителен директор на Apple, ще бъда първият, който ще ви го съобщи. За нещастие, този ден настъпи".

Това беше краят на една ера, моментът, от който много фенове на Apple и инвеститори от Уолстрийт се страхуваха. Съоснователят и изпълнителният директор на Apple Стив Джобс - бизнес-гуруто, който поведе компанията си към един от най-забележителните обрати в корпоративната история, обяви пенсионирането си.

Снощи Apple разпространи съобщение, в което се казва: "Брилянтността, страстта и енергията на Стив бяха източник на безкрайни иновации, които подобриха и обогатиха живота ни. Светът стана неизмеримо по-добър заради Стив".

"Светът рядко вижда някой, който е имал толкова силно влияние върху съдбините му, както Стив - и ефектът от това ще се усеща поколения наред. За тези, които имаха щастието да работят с него, това бе изключително огромна чест. Стив ще ми липсва неимоверно много."Това каза Бил Гейтс, бившият шеф на "Майкрософт".

"Стив беше сред най-великите американски иноватори, достатъчно смел, за да мисли различно, достатъчно смел, за да вярва, че може да промени света, и достатъчно талантлив, за да го направи". Това каза президентът на САЩ Барак Обама по повод смъртта на Джобс.

Светът загуби един мечтател, добави Обама. "Едва ли има по-голяма почит към успеха на Стив от факта, че повечето хора по света научиха за неговата смърт от устройствата, които той изобрети".

Кой е Стивън Пол Джобс

"Смесеният произход и смесените влияния определят моите корени и мислене до такава степен, че хора без подобни корени изобщо не са в състояние да разбират идеите ми", казва за себе си Стив Джобс.

Извънбрачно дете, плод на студентската любов между американката Джоан Симпсън и сириеца Абдулфатах Джандали, роденият през 1955 г. Стив е осиновен от работническото семейство на Пол и Клара Джобс в Калифорния. Те са тези, които му дават името Стивън Пол Джобс.

Биологичните родители на Стив са високо образовани интелектуалци, които по-късно постигат отлични кариери, а второто им дете, сестра на Стив, сега е известна новелистка.

Осиновителите са хора с ниско образование, не са завършили дори гимназия. Биологичната майка на Стив поставя като условие за осиновяването момчето да получи университетско образование.

Но само след един семестър младият Стив Джобс зарязва университета и посещава само избрани от него курсове. Той разказва за този период в речта си пред випускниците на Станфорд. Един от тях е курсът по калиграфия, на което се дължи, по собственото му признание, прекрасната симетрия на шрифтовете на Apple.

Да разбираш от страст

Следват хипарски период, пътуване в Индия в търсене на просветление, приемане на будизма, експерименти с наркотици и страст към музиката - особено Боб Дилън и "Бийтълс" (името на компанията е избрано като знак на почит към едноименния звукозаписен лейбъл на групата).

През 1976 г. заедно с приятеля си Стив Возняк той поставя началото на днешния Apple с първата основана от него компания, действаща от гаража на семейство Джобс.

Двамата продаваха Apple II, който се смята за първия в света персонален компютър.

После Джобс бе отстранен след грозна битка в борда на директорите. По-късно той заяви, че това е било най-доброто, което е можело да му се случи.

През това време Джобс купи Pixar – студиото за компютърна анимация, което създаде някои от хитовете на този жанр като "Играта на играчките", "Колите", "Немо". „Ако има нещо, което Стив разбира много добре, то това е страстта", споделя Ед Кетмол, президент на анимационните студиа Walt Disney и Pixar,който става президент на новата компания, купена от Джобс през февруари 1986 - година след като бе уволнен от Apple.

В историята на провалите това събитие е сравнимо с решението на издателите, отхвърлили първата книга за Хари Потър. Пролетта на 1985 г. - и бордът на Apple Computer решава, че повече няма нужда от услугите на някой си Стивън Джобс.

Съдбата обаче готви изненада за тези мъже – а те всички са мъже – които изритват известния с бойния си дух Джобс. Смятан от тях за парвеню към момента на уволнението си, той ги надминава многократно. Както пролича миналото лято, когато Apple надминаха Microsoft и станаха най-скъпата технологична компания в света.

През 2011 г. годишните приходи на Apple достигнаха 65.2 милиарда долара - през 1997 г. бяха $7.1 милиарда.

Трудно е да си представим Apple без Стив Джобс

Той е като цар Мидас - всичко, до което се докосне, се превръща в злато.

Когато се връща отново през 1996 г., компанията е толкова западнала, че има риск да излезе от бизнеса.

Джобс елиминира част от продуктите, наема нов мениджърски екип и организира невиждано завръщане, което стартира с iPod, революционизира музикалната индустрия, ускори залеза на компактдисковете.

Последваха iTunes, iPhone и iPad, заедно с обновената линия на компютрите iMac и MacBook.

Личното състояние на Джобс се оценява на около $8.3 милиарда, но той често е казвал, че парите не го интересуват. "Да си най-богатият човек в гробищата за мен няма смисъл... Да си лягам с мисълта, че сме направили нещо прекрасно е това, което има значение."

Създателят на Apple направи технологиите толкова неустоимо секси, че дори най-консервативните постепенно се поддадоха на новата религия. Apple стана религия.

Заради начина, по който Джобс е обсебен от стремежа към превъзходното, детайла и дизайна, има само един отговор на въпроса: "Къде би бил Apple без Стив Джобс?"

"На върха на неговия замисъл."

Източник: iMad

Alessandros

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...