Премини към съдържанието
View in the app

A better way to browse. Learn more.

BG iPhone

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

За Apple, iPhone 5, мишките и хората.

Featured Replies

Публикувано

Няма друг продукт като iPhone. Кой не го знае, кой не е чувал за него? Потвърждение за популярността, която първият опит за телефон на Apple натрупа през годините, са стотиците статуси, туитове и статии, които най-вероятно са те затрупали, ако си прекарал дори и 5 минути в мрежата през последните два дни.

С представянето на iPhone през 2007-ма, Apple промени пазара на тогавашните смартфони, като го преобърна на 360 180 градуса за години напред. Но Apple направи и нещо друго, което е с не по-малко значение за превръщането си в компанията с най-голяма стойност, каквато е днес - промени имиджа си в очите на хората.

Преди iPhone, Apple беше алтернативата, аутсайдера. Беше онова, което гийкове и нърдове избираха, за да не са част от масата, която използва Windows базирани компютри. Беше малката компания, създаваща готини продукти и култура, в опозиция на голямата корпорация от Редмънд.

Днес, във времената на post-PC устройствата, ролите са разменени.

Продажбите на iPhone до момента възлизат на 250 милиона бройки от всички 5 модела и като продукт, телефонът носи 40% от приходите на компанията. Като изключим последният 4S, всяка нова генерация iPhone е продала повече от предишните, взети заедно.

A продажбите на всички устройства с iOS (iPod, iPhone, iPad) надхвърлят 400 милиона.

feat002.jpg

След iPod и iPhone, много хора научиха за първи път за Apple. Запознаха се с качеството на продуктите и софтуера на компанията.

Apple стана мейнстрийм.

Натрупа много фенове, но и привлече доста противници.

Дори в бедна страна като нашата, всеки ден виждам поне по 10-на ябълки до ушите на хората, говорещи с телефон на улицата. И не, цената на iPhone определено не е лукс, или поне не се различава много от тази, на другите водещи марки смартфони. Да си купиш последният iPhone с договор, вместо Samsung Galaxy S3, не е като да дадеш 4600 лв. за последният MacBook, вместо 900 лв. за HP например.

И това е така, защото както и с iPad, с iPhone Apple създаде категорията на пазара за този тип продукти и определи стойноста им. Преди iPhone нямаше подобен мултитъч телефон, с операционна система като iOS.

feat004.jpg

Android? Достатъчно е човек да види ето тези две снимки, за да добие представа за влиянието, което Apple са оказали върху операционната система на Google. Като хардуер няма смисъл да споменавам - покрай съдебните дела напоследък, всеки може да види промяната в телефоните на Samsung, преди и след 2007 година.

feat011.jpg

И с натрупаните успех и популярност, Apple и до ден днешен остава компания, чиято политика няма за цел увеличаване на пазарен дял, а напротив - чистият "профит", чистата печалба. Много хора тръбят наляво и надясно, че Android задминава няколко пъти пазарния дял на iPhone и респективно iOS. Така е, но това е именно и противоположната политика на Google - чрез хардуерните си партньори да затрупа потребителите с максимален брой устройства в различни ценови класове, за да събира данни, които да използва в основния си бизнес - търсенето и рекламата.

По профит, Apple е най-големият производител на телефони в света, дори и в момента, въпреки малкото си портфолио от 6 модела. С други думи, компанията е постигнала целта си.

От съществено значение е да се разбере характера на Apple, а именно - тя е компания, която произвежда и хардуера, и софтуера, и именно контролирането на симбиозата между двете прави продуктите и успешни.

Да се създаде и развие иновативна мобилна операционна система като iOS, не е като просто да щракнеш с пръсти, напротив - инвестицията в изследвания и човешки ресурси е огромна. Питай Microsoft защо Windows струва толкова например. И въпреки всичко, Apple печели предимно от хардуера, на който софтуера върви. Услугите, с много малки изключения, са безплатни, освободени от реклами, а последните две версии на настолната им операционна система OS X, струваха съответно 29,99 и 19,99 долара.

Въпреки малкото значение, което повечето критици днес и отдават за иновация, както споменах, iOS промени и Android, и пазара на телефони като цяло (RIM & Nokia).

feat006.jpg

Откъм хардуер, Apple отново е събрала най-много иновации през годините, но много хора спорят и по този параграф.

Имаше Powerbook с TFT екран и изнесен напред тракбол/тракпад, доста преди подобен лаптоп на друга компания. Имаше "всичко-в-едно" iMac, доста преди други подобни компютри. Имаше Macbook Air, доста преди да се появят така наречените "ултрабуци" през последната година. Имаше iPhone с акселерометър, жироскоп, инфрачервен сензор и други уж "излишни" хардуерни елементи, преди който и да е смартфон.

А и през последните години - Apple първи започнаха да премахват оптичните устройства от компютрите си, с цел по-тънък профил; първи използваха Thunderbolt порта; първи замениха Adobe Flash с HTML5, с цел подобряване на производителността; първи заложиха на ppi на дисплеите си (пиксел наситеност за един инч), вместо да увеличават размера им…

feat007.jpg

И всичко това, за да стигнем до същността на темата - последният им продукт, iPhone 5. Защо много хора са разочаровани от пресконференцията на Apple от 12-ти септември? Защо се пишат статии, че компанията без Стив Джобс не е същата, че iPhone вече не е иновативен?

Да видим първо значението на думата "иновация", взето директно от тълковния речник:

иновация - мн. иновации, ж. 1. Нововъведение. 2. Изменение в дадено явление.

Първият iPhone беше иновация, нововъведение и сериозно изменение в посоката, в която смартфон явлението вървеше. След това, всеки следващ iPhone или Android такъв, са итерации на това явление.

Итерацията (от латински iterare „повтарям“) е термин обозначаващ най-общо казано 'повторението на даден процес' и се използва в различни области на науката, като: машиностроене, информатика, числени методи в математиката, лингвистика, история и философия.

iPhone 3G, 3GS, 4, 4S и 5 са итерации на първият iPhone. Samsung Galaxy S3 е итерация на iPhone. Nokia Lumia 920 също. Windows Phone 8 е итерация на iOS. Да пуснеш телефон с по-голям екран също е итерация. Или да подобриш преноса на данни. И т.н.

Като изключим Macworld пресконференцията през 2007, на която за първи път компанията показа iPhone, във всяка една следваща, думата "иновация" ставаше все по-малко използвана. И логично, Apple вече има почти завършеният телефон, към който се е стремяла. Презентаторите никога не са твърдили "ето го новият iPhone и поредната иновация", а по-скоро "подобрихме iPhone по този начин".

От дизайнерска гледна точка, ако сте следили множеството прототипи, разкрити покрай делото със Samsung, формата и дизайна на iPhone 4 и iPhone 5 е била в главата на Джони Айв още в самото начало.

feat005.jpg

Представата на Apple дизайнерите за перфектен телефон не е била първият iPhone, или iPhone 3G с пластмасовия гръб. До нея за първи път се доближи iPhone 4, когато технологията започна да го позволява. А много добре знаем, че когато Apple напипа един форм-фактор на дизайна и компонентите, не го променя сериозно с времето - вземете за пример Macbook, iMac, Apple TV, периферните устройства.

И като си говорим за периферни устройства, едва след шест години Apple за първи път реши да смени дизайна на слушалките на iPod и iPhone - и то не защото предишните са били шит, а защото дългогодишната им работа и изследвания ги е довела до идеята, че продукта може да се подобри...

Затова iPhone 5 не е коренно различен като дизайн. По същата причина, ако по някакво безумно стечение на обстоятелствата, телефонът спре да се продава и не носи профит, той никога няма да бъде коренно различен.

feat008.jpg

Коренната промяна в итерацията като част от дизайнерския процес идва тогава, когато нещо е счупено или е тотален провал. Когато не работи. В противния случай, добрият дизайн е този, който запазва цялостния вид на един продукт и го превръща в емблематичен по начин, по който го погледнеш, от пръв поглед и без много и съмнения може да си кажеш: "Да, това е iPhone. Да, това е Coca-Cola. Да, това е BMW".

feat010.png

feat003.jpg

Да не би Lumia 920 да се различава коренно от Lumia 800 и Lumia 900? И кога за последно погледна телефон на Samsung и знаеше със сигурност "Да, това е Samsung Wave Y S5380 Le Fleur!", без да си супер мега Android гийк? Защо в популярното напоследък клипче с анкетата на Джими Кимел, не представиха Galaxy Note 2 на хората като новият iPhone 5?

И не само като дизайн. Откъм хардуер и функции Apple също внимава доста и не избързва, за да може да вземе правилното решение накрая. iPhone 5 няма NFC чип, не защото инжинерите са неспособни, а защото технологията все още не е масово разпространена и смисълът от внедряването и на този етап е спорен (думи на Фил Шилър). iPhone 5 не поддържа и безжично зареждане по същата причина - не е толкова добро и масово все още, за да има значение и разлика. Защо трябва да си поставяш телефона безжично върху възглавничка у дома, която в крайна сметка пак е включена в контакта?

Правилните решения се взимат тогава, когато се правят компромиси.

На последно място - Apple изключително много държи на потребителското изживяване, когато клиентите използват продуктите им - да е опростено, едностранно и интуитивно.

На компанията и е много ясно, че масовият потребител не знае каква е разликата между "двуядрен и четириядрен процесор"; между 2000 и 2400 милиамперова батерия; между тъч-скрийн дисплей от старо поколение и такъв, направен по in-cell технология; между 500MB и 1GB системна памет. Затова и никога не говори за това. За нея е важно, клиентите да са уверени, че продуктите и "просто да работят" по най-добрият начин.

Много хора ще кажат, че новият iPhone е просто по-тънък, по-лек и по-дълъг; или просто малко по-бърз; или просто с малко по-качествен метал и устойчиво стъкло; или просто с по-добри камери; или просто с по-бърз пренос на данни; или просто с по-издръжлива батерия; или просто с повече и по-качествени микрофони; или просто с нова, леко подобрена версия на операционната си система;

Че Apple са тръгнали към провал, че се ръководят от останалите, че не са същите без Джобс...

Но в крайна сметка, iPhone 5 отново ще забие сървърите още в първите часове при пускането си в продажба, хората отново ще се редят на опашка, а финансовите резултати от последното тримесечие на годината на Apple отново ще се забият в тавана.

feat009.jpg

И както покойният Стив обичаше да казва: "Затова харесвам потребителският пазар повече от корпоративния! Толкова е просто: ние даваме всичко от себе си, за да създадем по-добър продукт и хората гласуват с портфейлите си. Ако го харесат, ще го купят. И ако не го харесат - няма. И така всичко се нареджа."

Автор: Павел Симеонов

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

Разглеждащи в момента 0

  • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

Account

Navigation

Търсене

Търсене

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.