Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

С какво се яде торта?


Камен Кръстев

Recommended Posts

.... но пък в поста на Сладичък сами виждате подредбата на масата и че тя включва десертна вилица и лъжица и тук идва въпроса , който горе долу е равен на въпроса " кока-кола мъжко ли е , или е женско " :biggrin:

***

....Обама отива на вечеря със Саркози в ресторант с 2 звезди Мишлен , сервират торта , Обама грабва лъжицата , а Саркози вилицата :tooth: , е кое е вярно де .

Ей, дърти "тохаджийо с исторически опит", не спекулирай с поста ми подвеждащо ;)

Това, че на картинката е показана и десертна лъжичка съвсем не поставя "мъжко–женския" въпрос, а е само илюстрация на закона за трапезна етикеция. Някъде да виждаш обозначени сервирани ястия? И като не – откъде става ясно, че десертът ще е торта, че да избираш дали с лъжица или вилица да я хапнеш, а не компот или крем например?

Що се отнася пък до примера Обама– Саркози – и тук си в хванат в "необоснованост и липса на мотиви в съдебния акт" – като горд обучен тохаджия би трябвало да знаеш, че има европейска и американска система в трапезния етикет и култура по отношение на ползваните прибори и сигналите, подавани чрез тях на обслужващия персонал... :D

А пък тва – последното:

***Етикета в най-висшата си форма ( говорим за храненето) е по скоро пожелателен, както българските закони .

- е, ще ме прощаваш, ама си е чиста проба оправдание за ниска култура и балканска проява на нашенска самонадеяност... Точно като присъствието на Бай Ганьо в басейна на европейската баня.... :D :D :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не случайно примера е с Обама и Саркози , а ако трябва да сме точни десертния прибор се зарежда задължително ( вилица , нож и лъжица ) над подложната чиния !

Защо не акцентира на пожелателните български закони само се чудя :biggrin:

Продължвам да твърдя същото за етикета , мога да дам и много реални примери, ама не тук , а на :drunk:

И ако аз съм дърт :biggrin: тогава ........... незнам

Редактирано от kawabiker
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Къде, къде, че не разбрах.... :biggrin::tooth:

За "пожелателни" закони няма как да акцентирам, щото законът не е нещо пожелателно. Друг е въпросът колко и как "пожелателно" се спазва... ;)

А реални примери няма що да даваш, излишно е... То ний си плуваме сред тях ежедневно и си живеем сред тях, нали затова се стига и до такива питанки и дискусии по форумите.... Очевадна е липсата на култура, мисля... :get-crazy:

ПС. Не се впрягай на "дъртост", де, то е казано в смисъл "опитност", "знаещ и мъдър", "обучен кадър".... :tooth:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се впрягам хич :D

Написал съм , че се подмотвам даже

Днес хапнах торта с моркови с лъжица , инспириран от тази тема

Редактирано от kawabiker
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic:

Аз само да питам двамцата над мен: а бе вие харесвате ли се (не в чатърския смисъл) или просто се привличате взаимно като парче торта с десертна виличка?!?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хахахаах, това за взаимното привличане ми хареса... Звучи като първо приятелство на ножа и хляба... :D

Ама знам ли – той днес хапнал с лъжичка торта с моркови, аз пък (без майтап) – току–що с ръчичка чупих кекс с моркови... Многозначително някак съвпадение... :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:smile: Дам, то всъщност "сладичкото" си е опасно... ;)

Затова е и препоръчително да се опитва със затрудняващи консумацията инструменти (като вилички, например), на малки хапки.... :tooth:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Който има торта под ръка ,или иска да пробва от любопитство нека опита с лъжичка и с виличка и да се изкаже с кое е по удобно!С първото ще му допадне повече предполагам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Голям спор се заформи :D Братле, лъжичките са за чорбите, за другото си има вилици :D Няма как да ми е по-удобно да ям торта с лъжица, таратор с вилица ;) Еб*л съм го етикета:D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук не се обсъжда, с какъв прибор (или без прибор) му е удобно на човек да консумира торта, а какво гласи етикета по въпроса, което стана ясно вече :) На мен може да ми е удобно да си завра лицето в тортата, но дали това би било уместно на официална вечеря.... как мислите? :tooth:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както и разбрахме обаче няма кой да каже със сигурност. Щом във Виена лапат с вилица, така ще е :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Снимки колкото искаш, ето още една, но това не доказва нищо :smile:

Kolaja+copy.jpg

При достатъчно упоритост, може и с клечки да се яде :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това и аз искам да кажа , че в етикета ги има и двата варианта и крайното решение е един път в мениджъра и евентуално в клиента, ако мениджъра подреди всичко, ако ли той реши да е едното, това ще е !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (редактирано)

Никога неказвай няма как,докъто неопиташ.- The Shaman

Редактирано от Камен Кръстев
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За сервирането видяхме, че не ти е стихия, но май и с Българският език не се справяме много добре :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

В казармата всичко ядяхме с лъжица, щото не ни даваха вилици. И торта не ни даваха :mad:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми това е казарма - сдух, чанч и тн.... Торти им се прияло ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това супена лъжица ли е?

Някой да постне снимка с черпак и да се приключва :tooth:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С шампанско или скоч най - обичам да ги хапвам аз :drunk:

Иначе - и аз съм чел, че си има два тертипа - европейски и американски (друг пример е рязането на пържолата - в Европа е хапка по хапка, а в щатско - първо се нарязва цялата мръвка).

Кремовете - ванилов, шоколадов, какаов, лимонов, се сипват в стъклена купичка или в чаша за шампанско. Малеби и крем карамелът се прехвърлят от формичките, в които са приготвени, в чинийка и се поднасят с малка лъжичка.

Палачинките се сервират в порцеланова чиния със средни по размер нож и вилица, или в чинийка за торта, ако са сгънати на четири.

Тортата и пастите се поднасят в малка чинийка със съответните по размери вилица и нож.

За сладоледа подходящи са чашите за шампанско, поставени върху чинийка със салфетка и с малка лъжичка, сложена отдясно в подносната чинийка.

Компотът и ошафът се разсипват в стъклени или кристални купички и се ядат със средна лъжица.

Дребните сладки и соленки се подреждат в ниски фруктиери, или в елипсовидни плата и се покриват с красиви хартиени или дантелени салфетки.

Плодовете се сервират винаги измити. Ябълките и крушите се избърсват и излъскват с кърпа и се слагат във фруктиера на средата на масата. Пред всеки се поставя малка стъклена чинийка за отпадъците. Ножът за белене е вдясно от чинийката. Портокалите, мандарините, грейпфрутите и бананите се обелват и нарязват на парченца. Ядат се с малки лъжички.

Редактирано от a26
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Намерих решение на дебата :)

Яде се с вилицо-лъжица или лъжицо-вилица, както искате така го наричайте :tooth:

6716857813_2b8b899230_o.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...