Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

IPhone GPS - свързва ли се реално със сателит или не?


kikko

Recommended Posts

От вчера спорим с разни колеги във форума на тази тема и реших да я пусна тук за да може повече да поспорим.

Според мен за да се свърже пряко със сателит му трябва SiRF III или нещо друго подобно.

Ето и моите аргументи:

IPhone ползва Network A-GPS information ето тук и ти може да се прочете повече. http://www.wmexperts.com/articles/gps_v ... orial.html

От цялата работа излиза че без покритие на GSM нищо не става.

Казват че махат СИМ картата и пак работи.

Може да работи без СИМ. Това е все едно като Emergency Calls без СИМ.

Вие сте!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може.A-GPS е пасивна поддръжка на gps- т.е.само приема сигнал от сателита, няма обратна връзка. Такива са повечето устройства на пазара. Относно навигацията на айфон, офлайн поддръжка имат всички останали програми освен фабричната. При нея също липсва turn-by-turn насочване, както и гласово такова, а интернета е необходим защото ползва Google maps- в телефона не се съхраняват карти, а се даунлоудват в реално време според нуждата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

A-GPS е пасивна поддръжка на gps- т.е.само приема сигнал от сателита, чрез GSM клетките това се опитвам да обясня на хората, а не пряко от сателита като останалите GPS системи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

A-GPS - Assisted GPS: технология за позициониране на място, базирана за портативни устройства тип PDA. За да определи място, устройството получава едновременно информация от GPS сателит и разположени в близост базови станции и с помощта на локационен сървър на дадената мрежа. Локационният сървър на мрежата трябва да "каже" на телефона към кои сателити да се насочи, както и да извърши комплексна калкулация за да осигури прецизна информация за местоположението. Тази технология като цяло осигурява по-добра точност при позициониране спрямо резултатите от стандартната GPS система. A-GPS също работи по-прецизно в гъсто-населени райони, вътре в градите и в движещи се коли.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

kikko, ти четеш, но през редовете.

aGPS = assisted global positioning system т.е. GPS-a получава помощ от клетките на оператора за по-бързо определяне на позицията. От клетките на оператора се дават доста неточни координати, но достатъчни за бързото свързане с подходящите сателити.

http://en.wikipedia.org/wiki/AGPS

Достатъчно е да прочетеш първите два реда от статията в Wiki, за да разбереш, че където има aGPS има и GPS!

A-GPS е пасивна поддръжка на gps- т.е.само приема сигнал от сателита, чрез GSM клетките това се опитвам да обясня на хората, а не пряко от сателита като останалите GPS системи.

Как си обясняваш факта, че дори и без SIM карта iPhone те локализира?

Може да работи без СИМ. Това е все едно като Emergency Calls без СИМ.

Я извади SIM картата от телефона си и набери 112, 150, 166, 911 или квото си искаш и кажи дали ти вдигна някой, че май на мен напук не ми вдигат. :-/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От вчера спорим с разни колеги във форума на тази тема и реших да я пусна тук за да може повече да поспорим.

Според мен за да се свърже пряко със сателит му трябва SiRF III или нещо друго подобно.

iPhone няма вграден GPS приемник по твоите думи.

Тази платка случайно е от iPhone 3G:

gps1.png

Също така и антена може би няма, но тези кърпели от www.ifixit.com са направили даже ръководство как да разглобиш телефона(iphone 3G без gps) и да свалиш антената.

От цялата работа излиза че без покритие на GSM нищо не става.

Казват че махат СИМ картата и пак работи.

Може да работи без СИМ. Това е все едно като Emergency Calls без СИМ.

Понеже ти предложих да се видим и да ти покажа как работи без СИМ карта и WiFi аGPS-а на iPhone, но ти не пожела а само дрънкаш глупости си позволих да направя няколко скрииншота:

Motions X без СИМ карта:

IMG_0004.PNGIMG_0005.PNGIMG_0006.PNG

IMG_0007.PNGIMG_0008.PNG

Както се вижда от скрииншотите няма offline карта и затова прибягнах до xGPS.

xGPS без СИМ карта:

IMG_0009.PNGIMG_0010.PNGIMG_0010.PNG

IMG_0011.PNGIMG_0012.PNGIMG_0013.PNG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

kikko, ти четеш, но през редовете.

aGPS = assisted global positioning system т.е. GPS-a получава помощ от клетките на оператора за по-бързо определяне на позицията. От клетките на оператора се дават доста неточни координати, но достатъчни за бързото свързане с подходящите сателити.

Съгласен съм. Това бях и написал. Но не и пряка връзка със сателит каквато прави например GPS на Garmin или някоя друга фирма.

Най-малкото ако правеше директна връзка със сателит при едно отклоняване на маршрута който си задал щеше да може да го преизчисли. Сега знам и следващия коментар какъв ще бъде. "Че това няма нищо общо със сателита".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз принципно избягвам да се включвам в спорове, в които участват хора, твърдо убедени в своята позиция и глухи за това, което казват другите. Но в този случай не можах да се стърпя...

След като знаеш какъв ще е следващия коментар, защо не написа направо отговора ти за него? GPS изобщо знаеш ли какво е? Дава ти позиция. Нищо повече. Устройството показва тази позиция на екрана, наложена върху някаква карта. Марширутът се прави от софтуера на устройството, било то Garmin, TomTom, iPhone или Windows Mobile базирано. Това, че ти трябва Интернет за да изчисли марширута е особеност на софтуера (засега, понеже в 3.0 ще се поддържа и пълно автономна навигация).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

kikko, ти четеш, но през редовете.

aGPS = assisted global positioning system т.е. GPS-a получава помощ от клетките на оператора за по-бързо определяне на позицията. От клетките на оператора се дават доста неточни координати, но достатъчни за бързото свързане с подходящите сателити.

Съгласен съм. Това бях и написал. Но не и пряка връзка със сателит каквато прави например GPS на Garmin или някоя друга фирма.

Най-малкото ако правеше директна връзка със сателит при едно отклоняване на маршрута който си задал щеше да може да го преизчисли. Сега знам и следващия коментар какъв ще бъде. "Че това няма нищо общо със сателита".

Най-вероятно като се отклониш от пътя няма пряка връзка със сателита и за това нищо не казва или си забравя алгоритъма за преизчисление :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това го бях писал навремето за Дневник....

Вашият нов автомобил има ли навигация? А мобилният ви телефон? Едно от постиженията на съвременните технологии е GPS NAVSTAR (Global Positioning System) – глобална система за позициониране. Системата функционира на базата на орбитални спътници, първият от които е пуснат още през 1978 г. В момента системата се обслужва от 30 спътника, разположени в шест орбити около Земята. Движещи се със скорост 11 хил. км/ч на височина около 20 хил. км, спътниците излъчват радиосигнали, благодарение на които GPS приемникът, с който е оборудван бордовият компютър на автомобила или мобилният ви телефон, ще посочи точното ви месторазположение на географската или пътната карта. Но защо система, която ще навърши 30 години през февруари 2008 г., доби известност и достъпност едва през последните няколко години?

Глобалната система за позициониране GPS NAVSTAR е била изградена от и за американските военни. Едва през май 2000 г. президентът на САЩ Бил Клинтън подписа указ, с който отмени т.нар. избирателен достъп до системата. С това си действие той премахна умишлено заложената и закодирана грешка от порядъка на 100 - 150 метра в спътниковия радиосигнал. Именно тази грешка обаче е била пречка системата да се ползва за граждански и комерсиални цели. С декодери за нея са разполагали само военните. Въпреки указа последните не губят всичките си привилегии. В момента спътниците транслират на две честоти – L1 (1575.42 MHz) и L2 (1227.60 MHz). Първата честота е свободна и може да се ползва за граждански и комерсиални цели, като осигурява точност до 3 метра, а втората притежава точност до няколко милиметра и се ползва за военни и геодезични нужди.

Как всъщност се определя точното ни местоположение, ако разполагаме с GPS приемник? На теория за определяне на местоположението ни би трябвало да са ни достатъчни само три спътника. Установявайки разстоянието, на което отстоим от всеки един от тях, бихме определили еднозначно къде сме позиционирани в пространството – независимо дали сме на пътя, в морето или във въздуха на борда на самолет.

Пълният текст http://www.dnevnik.bg/dnevnikplus/2007/09/02/373255_gps_v_djoba_veche_da/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ammcfc- Що се 'абиш? Виж че не вдява. Той си е захапал-сим картата,та сим картата.Явно не вдява разликата м/у активно и пасивно с подпомагане(assisted) устройство...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам решение :clap:

Който мисли, че има GPS iPhone 3G да си го ползва :( Който мили, че няма да не го ползва :lol:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да направим заедно един опит. От Boss Prefs да изключим 3G-то, WiFi-то и Edge да махнем СИМ картата и да тръгнем в каквато си искаме посока и да видим какво ще стане с нашето позициониране?

Имам решение :clap:

Който мисли, че има GPS iPhone 3G да си го ползва :( Който мили, че няма да не го ползва :lol:

Това едно от нещата за които ще те подкрепя с двете си ръце :lol::)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да направим заедно един опит. От Boss Prefs да изключим 3G-то, WiFi-то и Edge да махнем СИМ картата и да тръгнем в каквато си искаме посока и да видим какво ще стане с нашето позициониране?
Имам решение :clap:

Който мисли, че има GPS iPhone 3G да си го ползва :) Който мили, че няма да не го ползва :lol:

Това едно от нещата за които ще те подкрепя с двете си ръце :):biggrin:

Разгледа ли шотовете дето пуснах на предишната страница? Явно не си. Къде видя да има пуснато 3G, WiFi или Edge в тях?

Аре да решим проблема ти по друг начин, да сложим по 500лв. и да тестваме?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да направим заедно един опит. От Boss Prefs да изключим 3G-то, WiFi-то и Edge да махнем СИМ картата

Аре да решим проблема ти по друг начин, да сложим по 500лв. и да тестваме?

kikko знае най-добре :) ще загубите!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да направим заедно един опит. От Boss Prefs да изключим 3G-то, WiFi-то и Edge да махнем СИМ картата и да тръгнем в каквато си искаме посока и да видим какво ще стане с нашето позициониране?
Имам решение :clap:

Който мисли, че има GPS iPhone 3G да си го ползва :) Който мили, че няма да не го ползва :lol:

Това едно от нещата за които ще те подкрепя с двете си ръце :):biggrin:

Разгледа ли шотовете дето пуснах на предишната страница? Явно не си. Къде видя да има пуснато 3G, WiFi или Edge в тях?

Аре да решим проблема ти по друг начин, да сложим по 500лв. и да тестваме?

Искаш ли да ти направя и аз шотове. Моите ще са свързани с Irirdium :lol:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кико, верно четеш избирателно. Не искаш ли да изкараш 500 лв? Хайде още 500 и от мен. Ще вземеш хилядарка за няколко минути. Кво ще кажеш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че ти предложих вариант и ако продължаваш да си вярваш, ще се съгласиш на облога :question:

Поне аз като съм сигурен в нещо и споря, така правя :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...