Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

OS X Yosemite 10.10


arm11

Recommended Posts

Не знам дали тук е мястото да ви препоръчам ublock (https://chrismatic.io/ublock/) - преди бях с adblock и имах няколко милисекунди фрийзване при всяко отваряне на сайт, което ме побъркваше. Не знам дали е същият проблем като този, за който говорите, но при мен ublock го оправи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам adguard (browser extension) и съм много доволен. Има доста и лесни настройки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Направи си папката бре ;) Температури гледам с iStatPro widget.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз преди ползвах iStat, ама нещо не ми се дават 16$.

Имаш го в Mac torrents, там не ти искат пари ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Който е със 3rd party ССД диск да изключи TrimEnabler и подобните му преди ъпдейта, за да си спести проблемите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И се активира с? Не видях активен трим, докато не пуснах енейблър-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като вече писах по тази тема в друг популярен бг форум, ще си копирам мнението и тук. Току-виж помогнало на някого. :)

Така, днес си направих труда и отделих няколко часа от времето си да разуча как стои въпроса с TRIM-a при новия ъпдейт за Yosemitee и в El Capitan.

Преди да започна с превода на публикацията, в която са синтезирани всички колебания за TRIM под OS X, Linux и Windows, искам да посоча следния ресурс: Как да активираме TRIM под OS X.

Оригиналната версия на публикацията, за която товорих по-горе може да бъде прочетена от тук.

Първият въпрос е относно queued TRIM имплементацията в Линукс. Това е единствената операционна система, която се опитва да изпраща FPDMA QUEUED TRIM (ново SATA II разширение на NCQ, нарочано още NCQ TRIM). Актуалните SAMSUNG фърмуери по погрешка задават word 77 bit 6 към 1 в ATA IDENTIFY флаговете, което указва на операционната система, че FPDMA QUEUED операциите се поддържат, докато всъщност това не е вярно. Ако бъде изпратен FPDMA QUEUED TRIM, новите Samsung SSD устройства ще презапишат информация с нули. Линукс ядрото към момента забранява използването на FPDMA QUEUED TRIM от тези устройства, поради проблемното изпълнение на тази команда. Инженерите от Самсунг са наясно с проблема от година, но все още нямат готов фикс.

Така че ако използвате актуален Samsung SSD е важно операционната система, която използвате да използва обикновен sequential TRIM. Linux e единствената ОС, която ползва queued. Всички версии на OS X (дори El Capitan) и Windows (последните версии) все още използват sequential TRIM, и ще продължават да го използват в обозримо бъдеще.

Вината не е само в лошото имплементиране на TRIM в SSD устройствата. Операционните системи също е възпожно да изпращат некоректни ТРИМ команди, които да оказват на SSD-то да трие информация, която се използва. Необходимо е драйвъра на файловата система на ОС правилно да "разбира" файловата система на дълбоко ниво за да знае как правилно да я TRIM-ва, и също така да знае коя част от информацията се намира на drive-a и коя в memory-buffered файловата система (тука превода малко не ми се получи май), за да знае точно за коя част от информацията трябва да бъде указано на SSD-то да изтрие. Тъй като материята е явно доста сложна, отне време в Windows всичко да се направи както трябва поради особености във файловата система NTFS.

Тъй като OS X и Windows ползват sequential TRIM, изникват следните два въпроса:

* А) Моето устройство прилага ли правилно sequential TRIM?

* Б) Операционната система прилага ли правилно sequential TRIM?

За А) отговорът е ДА за всички актуални устройства. Но НЕ за *стари* устройства, които са с SandForce контролери. *ТОВА* е причината Apple да показва предупреждение, че активирането на TRIM е на ваша отговорност. Също така това е и причината Apple да разреши ползването на TRIM само за собствени SSD първоначално, тъй като преди, при първото имплементиране на TRIM в OS X 10.6.8 (юли 2011), много от популярните тогава SSD бяха с проблемна имплементация на TRIM и се оказа по-добър варианта да се използват бавни не-TRIM-нати устройства, отколкото повредени такива.

За Б), трябва първо да установим дали ОС изпраща коректни TRIM команди и дали не изпраща команди, които да указват на устройството да трие валидна информация. За да разберем това, настроих бенчмарк, който първо прави запис на 50GB verification-file (доста голям файл, използващ голяма част от SSD площта, който може да бъде проверен за промени в по-късен етап), след това да запише и изтрие над 1000GB информация, после да спре за да изчака устройството да TRIM и направи garbage collection, за да е сигурно че всички TRIM команди са били изпълнени. Теста бе изпълнен няколкократно на Samsung 850 PRO SSD, под OS X Yosemite и OS X El Capitan.

Резултатът бе следния: 50GB-овия файл се запази без никакви промени. Това доказва:

* А) Да, Samsung 850PRO с последния актуален фърмуеър ползва правилно sequential TRIM.

* Б) Да, OS X (в това число и El Capitan) ползва *sequntial* TRIM и има правилно имплементиран TRIM, който *не* указва на устройството да трие случайна валидна информация.

Така че докато вашето SSD правилно изпълнява sequential TRIM, то нямате причина да се тревожите за проблеми при ползването на TRIM при *която и да е* версия на OS X.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

А, да каже някой възможна причина:

post-226-0-60458500-1439502063_thumb.png

Три пъти го инсталирах.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...