Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Google - тази бездънна ковачница на кадри


BulgarianSS

Recommended Posts

0000137644-article3.jpg

Назначаването на дългогодишния мениджър на Google Мариса Майер за нов ръководител на Yahoo

пасва идеално в един вече утвърден модел: все повече „Googler“ (така наричат служителите на интернет концерна) са привличани да поемат водеща роля в други интернет компании.

В очите на някои наблюдатели от Силициевата долина изборът на Yahoo циментира още повече репутацията на Google като благодатна почва и трамплин за мениджъри на технологичната индустрия. Google изпълнява в хай-тек сектора подобна роля, каквато General Electric има за промишлените американски компании, казват те.

“Google влезе в една и съща позиция с тази на GE“, казва Марк Андрийсен, рисков инвеститор от Силициевата долина, който е член на управителните бордове на Facebook, Hewlett-Packard, eBay и други. „Успешният баланс на Google в областта на иновациите и фактът, че не са толкова много наистина големите интернет компании, правят така, че в калифорнийската фирма има много кандидати, които са идеално пригодени за управление на ориентирани към потребителите технологични фирми“, казва Андрийсен, цитиран от Wall Street Journal.

Бивши служители на Google са на високи мениджърски позиции в компании като Twitter, Facebook и AOL. Но Google не се разглежда само като тренировъчно игрище за лидерите на утрешния ден. Компанията от Моунтин Вю също така произведе значителен брой предприемачи, които започват самостоятелен бизнес със стартиращи фирми. Мобилната услуга за снимки Instagram, която бе придобита от Facebook за 1 млрд. долара, принадлежи към тази група, също както и младият разработчик на мобилни приложения Foursquare Labs, и социалната мрежа Pinterest.

По темата се изказва и Ерик Шмид, който ръководеше Google между 2001 и 2011 г. и сега е изпълнителен председател: „Съоснователите на фирмата Лари Пейдж и Сергей Брин винаги са имали в предвид, че Google е компания, в която са искали да работят предприемачи по дух, в която бързо може да бъдат прилагани идеи. И големите предприемачи често след това искат просто да си отидат и да правят каквото им скимне. Това е съвсем естествено“. И добавя: „... винаги е тъжно, когато хората тръгват, но същевременно ни изпълва с гордост фактът, че са намерили оръжието за продължаване на кариерата си в Google."

Основаната през 1998 г. компания днес има над 33 000 служители на пълен работен ден. През миналата година гигантът отчете приходи от над 39 млрд. долара, чиито източници са широко разпределени. Те се простират от уеб търсенето през смели инструменти за онлайн реклама, мобилната операционна система Android и браузъра Chrome. С пазарна капитализация от около 187 млрд. долара, Google с голямо отстояние е номер едно сред интернет компаниите.

Заемането на свободни позиции в индустрията от мениджъри на Google се ускори през 2008 година. По това време основателят на Facebook Марк Зукърбърг не се посвени да склони лично Шерил Сандберг да премине в компанията му. В Google Сандберг отговаряше за продажбата на реклами, а в борда на Facebook пое отговорността за бизнес операциите. В постинг на стената си в социалната мрежа Сандберг поздрави бившия си колега от Google: "Поздравления за Мариса! Страхотна новина за жените (и мъжете) в цялата Силициева долина".

През 2009 г. членовете на борда на AOL започнаха да ухажват мениджъра по продажби на Google Тим Армстронг и след това го направиха директор. Той се опита да приложи много от наученото в Google по времето на Шмид, признава самият Армстронг в интервю за WSJ. Особено впечатлен е бил от това, до каква голяма степен успехът на Google зависи от готовността за смели стъпки в ранните години. По това време, преди около десетилетие, компанията преобразува драстично своята AdWords програма за реклама в интернет, като по този начин положи основите на един от основните си източници на приходи. Освен това Шмид винаги е отделял на служителите си много време.

Twitter привлече Дик Костоло

През 2010 г. към банката на Google посегна и услугата за микроблогинг Twitter и привлече бившия техен мениджър Дик Костоло, правейки го главен изпълнителен директор. И без това Twitter имаше кръвна връзка с калифорнийския технологичен гигант – съоснователят на компанията е бивш Googler.

"Ние всички гледаме на Google като към фар на хълм, една окрилена от мисия компания", каза Костоло през януари. Около 80 до 90 служители на Twitter преди това са работили за Google, допълва той. Фирмата представлявала най-голямата благодатна почва за таланти на стартиращата компания, която междувременно вече има повече от 900 служители.

Но дори и старите традиции на Google са се промъкнали в други интернет компании. Така например всеки петък следобед в Twitter има „час на чая“. Той може да бъде сравнен с отдавна поддържаните срещи в Google. Всеки петък персоналът на интернет гигантът има право да задава на лидерите всякакви въпроси, които му хрумват. И понякога тогава също се обявяват и важни вътрешни за компанията решения.

Много бивши служители на Google са все още горди от „отворената“ култура на компанията, при която подчинени служители оценяват постиженията на мениджърите, а служители и на ниски позиции присъстват понякога на разговори при препитване на нов кандидат за работа в компанията. Някои служители на Twitter дори са наложили и елементи на странния процес на интервю за работа в Google, твърдят запознати източници. Така например кандидатстващите за работа в Twitter са питани как биха се освободили от хватките на миксер.

Подобно на GE, и Google осигурява продължаваща програма за обучение. Миналата година около една трета от служителите са преминали през програмата за обучение, известна като програмата GoogleEDU, за да получат технологично актуални знания и да се научат на нови подходи за управление. Продуктови мениджъри безплатно са били обучавани как например могат да си договарят по-добри заплати.

„Аз не мисля, че целта на основателите на Google е била да направят от компанията академия. Но компанията има толкова много ресурси, че все пак остава място и за грешки и експерименти", казва Марта Джоузъфсън, партньор в компанията за консултации на персонала в Силицивата долина Egon Zehnder. „Това е най-доброто обучение, което мога да си представя".

investor.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...