Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Кулинарна тема (за чревоугодници)


goce kostadinov

Recommended Posts

  • Отговори 1,6k
  • Created
  • Последен отговор

Топ автори в тази тема

  • The Shaman

    349

  • johnnybravo

    346

  • Alxx®

    89

  • pepo1919

    50

Много е вкусен :smile: Арабите му казват просто, кодрит кадир.

Явно ислямизацията е засегнала и имената на десертите :)

Сега се разрових и се оказа, че в белият свят на въпросният десерт му казват Chocoflan или Chocolate Flan Cake, а тези новите "европейци" му казват кодрит кадир :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че коментарът ти е намек, че корените му са някъде из талибанските дебри, но не е така ;)

History of Flan

Първите крем карамели са ги хапвали древните римляни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ОК, темата с карамелите я затваряме :)

Сега един вкусен и ефектен хляб:

23_zpsszdkrknr.jpg

Продукти:

500 гр. пресято брашно.

1 ч.л. сол.

1 ч.л. захар.

2 ч.л. суха мая.

300 мл. топла вода.

Билките за мазане са:

2 с.л. зехтин.

2 скилидки чесън.

нарязани пресни билки - мащерка, розмарин. (може да се добавят чубрица, риган и каквото ви е по вкуса.)

сушени домати.

Първо си правя едно тесто “майка” от водата, маята, захарта и 200 гр. от брашното. Разбърквам с миксера и оставям да втаса 30 минути във фурната, която съм загрял на 50ºC.

2_zpssqzbcjdq.jpg

1_zpszqknxzbt.jpg

3_zpsx0kxx4xz.jpg

4_zps7m2mymxa.jpg

5_zpsfcpbfs3d.jpg

6_zps8vvndycz.jpg

7_zpspbxdvlnc.jpg

След това добавям останалото брашно, към което съм добавил солта и миксирам докато стане еластично тесто. Понеже вече съм с планетаен миксер, месенето е в историята ;)

10_zpsibqyuhul.jpg

11_zpsdx1aap15.jpg

12_zpsgtdzzkvd.jpg

След като тестото е готово, отново оставям да втаса 30 минути във фурна на 50ºC. докато дублира обема си.

13_zpsaopp0bti.jpg

14_zps1ineb9ry.jpg

През това време нарязвам билките, сусшените домати и чесъна и ги смесвам със зехтина.

15_zpshz2d88qd.jpg

Разточвам една кора, върху която слагам сместа от билки и чесън.

16_zpspz8ln6ux.jpg

17_zpsbqenh11y.jpg

Режа на пет ленти, които слагам една върху друга, след което отново режа на пет равни парчета, които поставям във намазнена форма за печене.

18_zps6a86lggf.jpg

19_zpsm1ztgguk.jpg

20_zpsmvjjsk3z.jpg

Отново оставям да втаса 30 минути във фурна на 50ºC.

21_zpsnlayw480.jpg

след което изпичам в загрята на 200 градуса фурна на вентилатор за 10 минути, намалям на 155ºC, покривам с фолио за печене и чакам още 30 минути.

резултатът:

22_zpsn7tctjsb.jpg

23_zpsszdkrknr.jpg

24_zpskuicjywa.jpg

25_zpswkshhxtl.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Номер 1 си просто. Децата ти и жена ти са най-глезените от кулинарна гледна точка, а и може би не само от кулинарна. Рецептите и страста с която ги правиш просто е върха. Респект!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За президент не знам, но Джонибраво е достоен за член на журито в шоуто Мастършеф. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За Член на журито незнам, ама логичен въпрос - А защо не се запишеш за участие?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, може да е страх от излагация и куп други фактори :smile:

Иначе на мен ми е най-добре ди си готвя каквото ми се яде, а не каквото ми кажат :smile:

Днес попаднах на едно клипче с един десерт, който е подобен на този с крем карамела. Реших да се пробвам и сега го чакам да изстине. Къщата ухае прекрасно, след вчерашното обгазяване с чесновия хляб :smile:

Продукти:

100 гр. Черен шоколад или кувертюр.

150 гр. Масло

7 яйца

150 гр. Захар

100 гр. Брашно

25 гр. Какао на прах

1 чаена лъжичка бакпулвер

400 мл. Прясно мляко.

400 гр. Подсладено кондензирано мляко

200 гр. Крема сирене на стайна температура.

IMG_1424_zps0rlyxvon.jpg

Първо намазнявам формата, в която ще се пече десерта. Използвах меко масло, защото тези форми, които са с тефлоново покритие не задържат олиото или зехтина. Другият вариант е да се използва спрей с мазнина.

IMG_1429_zpsmeot0es5.jpg

Пускам фурната на 170ºC да загрява.

В една купа смесвам шоколадовия кувертюр с маслото и ги разтапям за една минута в микровълновата. Нарязвам маслото на кубчета, защото може да гръмне и да се разнесе по цялата фурна :smile:

IMG_1426_zpssjk2v8yn.jpg

IMG_1428_zpsykozzxqk.jpg

IMG_1432_zpspvojrv9o.jpg

През това време в купата на миксера разбивам три яйца със 150 гр. захар и добавих малко екстракт от ванилия.

IMG_1431_zpsql3z6z8h.jpg

IMG_1433_zps93i0ngmh.jpg

След като се разбият добре яйцата и захарта, към тях добавям кувертюра със шоколада. В друга купа пресявам брашното, какаото и бакпулвера, след което ги добавям към сместа в миксера.

IMG_1439_zps6ypev2o2.jpg

IMG_1435_zps3ne4ycan.jpg

IMG_1436_zpsmi4belje.jpg

IMG_1437_zpsyhgzkffy.jpg

IMG_1442_zpswedgeate.jpg

Получената смес слагам във формата за печене. Жена ми опита от сместа и каза, че ще е разхищение да я печем :smile: Беше много вкусна!

IMG_1443_zpszrych3ih.jpg

IMG_1445_zps9jcbixxy.jpg

Измивам си басана и отново го вкарвам в действие :smile:

Слагам 4 яйца, кондензираното мляко, прясното мляко и кремата сирене.

IMG_1447_zps7ohoz1fk.jpg

IMG_1448_zpsh2oc1vqb.jpg

IMG_1449_zpspelescjl.jpg

Разбивам всичко много добре и изливам върху шоколадовата смес.

IMG_1450_zpszjipdnqg.jpg

IMG_1452_zpsb98egh6t.jpg

Слагам формата за печене в една тава, в която наливам топла вода за водна баня.

IMG_1455_zpskfwfuuyo.jpg

Още при наливането на водата, шоколадовата смес изплува на повърхноста.

IMG_1456_zpsi83v3uhr.jpg

Покрих с фолио за печене и вкарах в предварително загрятата фурна на 170ºC. Печенето трае 90 минути.

IMG_1457_zpsudy69n02.jpg

Резултатът преди обръщането :smile:

IMG_1458_zpsysmshtzd.jpg

Надявам се после да има какво да снимам и да не се получи някое произведение на Пикасо :smile:

Стана супер! :smile:

Следващият път бих добавил малко кафе в сместа или да си направя някакъв сос, с който да залея.

IMG_1469_zpsj4fj1jd9.jpg

IMG_1473_zpst1iec4b3.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, може да е страх от излагация и куп други фактори :smile:

Опааааа, ама ти си точно за мен (не в оня смисъл).

Ставам ти един мениджър и до 6 месеца си най-известния кулинар в БГ.

А притеснението от излагация и провал ще го излекуваме по най-елегантния начин:

Правим три групи по 7-8 човека от форума и всеки ден различно жури ще те инспектира.

Това включва от времето докато готвиш до времето за консумация - всичко ще е както го описваш със снимки във форума, но там ще е пред 2 камери и ще се предава в специализиран канал в тубата за останалите форумни членове, които не присъстват на място.

Критики, обсъждания, въпроси от публиката и зрителите - всичко това ще е в реално време и пред тези 2-3 часа ще си разпънат на кръст.

Вервай ми, че накрая като стъпиш в студио в ТВ ще ти се струва, че готвиш в домашни условия без хора около теб. :biggrin:

А и в крайна сметка хората трябва да се убедят, че изкушенията от тези снимки във форума са твое произведение, а не на жена ти. :cool:

А?

Кажи само кога започваме, че чувам примляскването на всичко живо, наобикалящо темата и ги "виждам" как доволно потриват ръце.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Записах се първи за " журе ". Вече премлясквам и ми текат лигите :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз може ли да съм във всички групи на жутито? Обещавам да съм безкомпромисен, да опитам всичко приготвено пред камерите, а след снимките да изям! Ще пиша рецептите и ще ги публикувам на страницата на канала в тубата. Ще измия съдовете, ако няма миална ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А и в крайна сметка хората трябва да се убедят, че изкушенията от тези снимки във форума са твое произведение, а не на жена ти. :cool:

Жена ми се включва в готвенето само с по една питка за коледа и великден, но с новият миксер мисля, че и тези включвания ще отпаднат :smile:

За миенето има миялна машина. За готвенето имам повече техника отколкото повечето ресторанти. Последният път с агнето се събрахме 15-16 човека и имаше място за още :smile: Фурната ми побира цели агнета, големи риби и всякакви големи твари :smile:

Зимата ми е доста скучен сезон и основно се разнообразявам като готвя разни неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм готов да се "жертвам" с +10кг телесна маса :tooth:

:cl02:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, ако се запишеш - тогава шеф Виктор Ангелов ще види съвършенство в чинията ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че всички са се наяли в този късен час :smile:

Пускам рецепта и снимки на един T-Bone стек, който ми влиза в топ класацията за говеждо месо :smile:

14_zpsbiricbxl.jpg

Първо подсушавам стековете.

1_zpsk5ziep2a.jpg

1_zpsxfg4nxou.jpg

2_zpsi7kuvkqm.jpg

После ги намазвам с масло и добавям няколко стръка мащерка. Може да се използва и предварително овкусено билково масло.

3_zpsdmha2s1d.jpg

След това вакуумирам и слагам в Sous Vide за 2:50 часа, температура на водата 56ºC.

4_zpskofnsa2w.jpg

5_zpsej3weveo.jpg

6_zpsgjm9nzbg.jpg

На този скрийншот пише 59ºC, но за мидиъм ми трябваха 56ºC :smile:

7_zpsvsfxbwxp.png

8_zpsd8xnhwqz.jpg

Понеже при мен няма да се сервират веднага, аз охлаждам стековете, за да прекратя процеса на готвене, след което прибирам в хладилника до вечерта :smile:

9_zps2fe2b3aj.jpg

Следвашата стъпка е стековете да бъдат подсушени отново и да им се организира коричка :smile:

Ако се сервират на момента, може да прескочите момента с охлаждането.

Начините са два, единият е с подходяща газова горелка, след което се намазва с масло.

10_zpsljdeub2q.jpg

11_zpssgu5lkrw.jpg

Другият е в тиган с масло и мащерка да се врътне от двете страни, колкото да хване коричка.

12_zpsvsxlxvhp.jpg

Солта и пипера се слагат след процедурата с водата, малко преди да мине през тигана или горелката.

На практика месото е сготвено още в Sous Vide и няма нужда да се готви допълнително.

Гарнитурата е от едни много лесни картофи, които режа на едри парчета, слагам в малка тенджера, добавям сол, черен пипер, копър, масло, бяло вино и малко вода. Слагам ги на силен котлон, след като заври водата намалям от 10-та на 6-та степен и оставям да къкрят под капак докато картофите станат готови. Сосът им стават убиец!

15_zpsxnx8ap3r.jpg

Резултатът:

13_zpsqogbgtce.jpg

14_zpsbiricbxl.jpg

16_zpsymewte1f.jpg

17_zpsww9hqsm8.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз за тва отваряне ще те помоля да направиш едно кратко видео другия път като го правиш че нещо не мога да го схвана(четох ти стария пост) :smile:

done! ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

done! ;)

Аз отварям риба по същия начин, само че с ножа от корема по коста направо действам, после до опашката и накрая с пинсетата. Резултата е същия . На 1.5+ ( а и на по-малка ) фирата е почти никаква .

Редактирано от kawabiker
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Именно при големите риби е по-голяма вероятността да дадеш повече фира при директен разрез, защото гръбнака е доста издаден и няма как да обереш месото, което е зад чупката на прешлените.

Тази снимка я извадих от нета, не знам каква е рибата, но става ясно за какво говоря. 2013-05-12%20at%2011-50-58.jpg

Реално острието ти ше се плъзга по издадената част и дори на направиш разреза под ъгъл, пак ще остане месо по скелета.

Тук направих една скица, в която ясно се вижда чупката, за която говоря.

fish-bone-from-ocean-isle-2012%202_zpss66xp9dn.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз режа коста директно и това което остане го вадя с пинсетата .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един съвсем елементарен чийзкейк, защото ми се ядеше сладичко:

6099b6bd86fa3cc8a31e34259bfe1f93.jpg

Рецептата е лесна и не е скъпа: един пакет бисквити, едно пакетче масло 125гр за блата, бисквитите се натрошават и смесват с разтопеното масло, като сместа се изсипва и притиска във форма с подвижен борд,не много силно, за да не стане после на камък, а просто оформяйки блата и се оставя в хладника. За крема три пакетчета сирене крема, една заквасена сметана 400 гр и 120гр захар, слага се и 1 ванилия и кората и сока на един лимон (2 лъжици), но аз не сложих, всичко се обърква добре и се изсипва върху блата, заравнява се и се оставя няколко часа да стегне в хладилника, а после отгоре се залива със сладко по желание, аз сложих от боровинки.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...