Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

iPhone 14 / Plus / Pro / Pro Max


DreamcatcheR

Recommended Posts

Ровя форума и не намирам тема за айфон 14/про. Никъде никой не споделя впечатления от новите телефони.

Ще драсна 2 думи за 14 про макс. Ъпгрейдвам от 12пм. Основно виждам подобрения в дисплея и камерата. Новият ноч (ака островчето) е интересен в първите часове на ползване и после забравяш за него. Има какво още да му добавят в бъдеще.

Дисплеят е супер светъл дори навън на ярко слънце. 120те херца им точа лиги от 13ката ама тогава се сдържах да не купувам. Always on display (AOD) не е лош и съм го оставил включен засега, въпреки че точи повече батерия.

Батерията не е зле и в сравнение с предишния ми телефон, който вече беше със здраве 85%, изкарва повече. И все пак посмъртно не може да ми издържи 2 дни (както apple watch ultra, но това е друга тема). Пак го слагам вечер на зарядното и сутрин го махам. Единственото, което остана да оправят с тия смартфони, е да имаме батерия по няколко дни (поне!).

От камерата съм силно впечатлен - най-вече от основната. Обаче.. за да се достигне най-добро качество, трябва да се снима в proraw и да се минава през обработка в Lightroom. Photos също става за базови корекции, но забелязах че работи доста мудно с 48-мегапикселовите файлове. А не всеки си плаща за абонамент на LR... Писах на Епъл да добавят опция за снимки в 48mp heic. Надявам се да не съм единствен и да го добавят като опция. LR не може да експортва в heic и това води до джипези с големина 8-13 МБ. Raw файловете пък стават м/у 80 и 120 МБ. Така че workflow-a ми e първо да ги пратя в LR и после да ги изтрия, че иначе cloud storage-ът рязко ще намалее с времето.
2 думи за качеството - за първи път се наблюдава значителен дефокус от стандартната камера. И не говорим само за снимки на нещо от близо. Говорим за портрети на 1-2 метра. Като разглеждах снимките се зачудих дали не съм снимал някои в portrait режима, ама не. Има един недостатък в цялата тази работа - вече съществува рискът снимка да не е на фокус.. случи ми се няколко пъти. Трябва повече внимание къде точно пада фокусът особено като се снима нещо наблизо. Всяко леко мърдане напред/назад измества фокуса.
Детайлът в 48mp-овите крайни файлове е феноменален. Не очаквах толкова добро качество от какъвто и да било телефон. И това гледайки ги на 27" retina дисплей на 100%.
Има значително подобрение и в ултрашироката камера - по-остра по краищата и по-добре се справя в по-слаба светлина.
От телефото 3х камерата не съм доволен. Доста е мека в сравнение с 2.5х на 12ПМ.
Приятно изненадан обаче останах от 2Х. Доста добри снимки стават с нея и е много приятна и практична дължина. Причината разбира се е прекрасния 48мп-ов сензор, който както писах горе, на 100% преглед дава супер детайл, а 2Х ползва именно него.
Изненадан съм и от макро режима. Много е добър.

Видеото продължава традицията в последните години и е феноменално. Мисля че вече няма какво повече да подобрят. Action mode се справя перфектно в някои ситуации. При монтиране на колело обаче се получава едно странно трептене и става неизползваемо. Там с ултрашироката камера и изключен този режим става най-добре.

Телефонът е бърз, забелязва се подобрение спрямо 12ПМ, но не толкова осезаемо. Хубавото е че по-рядко (да не кажа почти никога) не ми е загрявал.
Усеща се, че е по-тежък и малко по-дебел. За камерите отзад да не говорим - първото впечатление е втрещяващо.

Почнаха яко да се оливат с цените обаче. 3 бона за телефон е вече малко множко. С първите айфони и 1800-2000 бяха много, но и времената бяха други.
В края на краищата всеки може сам да си прецени какво иска и колко е склонен да даде. Преспокойно можех да си остана с 12-ката още поне година. Реално няма някакви съществени разлики в боравенето с телефона и user experience-a. Последният модел, който промени основно нещата, беше Х. Явно ще чакаме ХХ...

https://faire.prodibi.com/a/zor1vzx8vlddrkj/i/l4ljv5xy5mkjg05

https://faire.prodibi.com/a/zor1vzx8vlddrkj/i/9z2ejkxw51l09or

https://faire.prodibi.com/a/zor1vzx8vlddrkj/i/2k26dzyd78o9k0e

Редактирано от DreamcatcheR
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Aveliky changed the title to iPhone 14 / Plus / Pro / Pro Max
  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Топ автори в тази тема

  • venelin111111

    24

  • algor

    13

  • simba4

    11

  • kal1ch

    9

Камерата като e 48, в галерията снимките ти всичко става с 120МБ на снимка ли? Представям си ако често си пращаш снимки с познати как ще им задръстиш сториджа по iMessage  😀

А дисплея онуейс он използваш ли го или бута много батерията?

 

ПП

Аз също съм с 12-ка и съм в дилема дали да зимам про или да си карам с 12😐

Редактирано от profusion
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За камерата съм писал - 48мп само в пророу и да - стават по около 100мб файловете.
AOD ми е постоянно включен. Като че ли свикнах с него. Удобно е да хвърля поглед и да видя час или времето какво е. Но като искам бързо да отключа телефона нещо аз ли бъркам в жестовете не знам ама понякога трябва 3-4 пъти да го тупна за да се включи.
Батерията сега ми е на 45%. Сутринта в 9 съм го махнал от зарядно. Като цяло е ок. След година как ще е, не знам..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, DreamcatcheR написа:

Писах на Епъл да добавят опция за снимки в 48mp heic. Надявам се да не съм единствен и да го добавят като опция.

Ако не те притесняват 24лв./год, с Halide може да снимаш 48мп в heic, както и доста други опции. 

JPG (or HEIC) (12/48MP)
RAW (12MP)
RAW + JPG (or HEIC) (12/48MP)
ProRAW (12/48MP, 10/12bit)
ProRAW + JPG (or HEIC) (12/48MP, 10/12bit)

Жалко само че няма обикновен RAW (без Pro) в 48мп, но реално apple не дава все още. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Halide съм я купувал преди години, ама и те се изтарикатиха да правят абонаменти.
Като цяло снимам само с вградената камера и не ми е удобно да ползвам трети приложения.
Но е добре да се знае, че варианти има.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, DreamcatcheR написа:

Но като искам бързо да отключа телефона нещо аз ли бъркам в жестовете не знам ама понякога трябва 3-4 пъти да го тупна за да се включи.

Settings -> Accessibility -> Touch -> Tap or Swipe to Wake

Когато тази опция е пусната може директно да swipe-неш за отключване, без да се налага да светваш екрана с докосване. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Било ми е включено, но изобщо не знаех, че работи така. Доста удобно е. Само за камерата не работи. Трябва tap + swipe.
Back tap също може да се зададе да стартира камерата.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като стана дума за снимки, защо такава разлика между оригиналната камера и ProCam? Тя втората колко ли ще е про, ама все пак мегабайтите са доста различни.

Оригинална:

d26809994f2401734bd7678a87346a12.jpg

ProCam:

648f39fd6adb4418d8651f7202f2ef91.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1вата снимка ти е raw. Втората е jpeg.
1вата съдържа тонове повече информация за обработка.


Ето един бърз пример. 1 е raw оригинал. 2 е след 10 секунди обработка.
2ba923c795a6bfae90d600a954f11033.jpg

56773c7d34e0080753f677ab40341b1c.jpg

63610609120655d77933bef4cd21e1d7.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А обработката е със...

Интересното е, че не намирам никаква разлика в цифрите освен мб и IMG_0031/0032.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обработката е с Lightroom. За iOS няма по-добър raw конвертор. Но е на абонамент и ако човек не се занимава активно с фотография, не си заслужава. Основно на мак работя в LR, а на iOS и ipad os е голям бонус.

Ето в твоя шот се вижда типа файл:
f936c0960fd25db9be451f7f15147295.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз така и не разбрах има ли настройка с която да снимам 48МП но да запазва в джипег, да не си играя после да конвертирам и акробатики? И лесно ли се превключва от 12МП към 48 или трябва да се рови в сетингс?

Редактирано от profusion
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма такава настройка. Ако искаш 48мп, снимаш в роу през вградената камера. Има настройка роу файла дали да е 12 или 48 мп и това е.
Именно затова още в първия пост казах, че съм писал фийдбек на Епъл за това да вземат да я добавят тая опция.... Не четете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази година много мудно върви темата и без желание. Никой дори тема не искаше да направи тема и дори моята беше изтрита 😆Явно няма никакъв интерес, а в магазините все няма бройки! Споделете откъде сте си закули устройството.

Редактирано от Георгиевски
Добавяне
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Технополис - на 15.09.22 го поръчах и на 17.09.2022 беше при мен.
Може би всички чакаме 16.1, за да изчисти всички налични бъгове и да може да използваме телефона максимално, тъй като се очакват и много новости.

Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk Pro

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Темата върви мъчно щото операторите нямат бройки никакви…аз от 1 септ чакам виваком и нищо…

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това, че няма бройки си е отделно. Аз говоря за интерес… преди са се обсъждали предварителни поръчки и т.н. сега нищо. Хората с предварителни би трябвало да са с телефони вече. 

 

Иначе от 1 септември няма как… събитието беше на 7 септември.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко се премести във Facebook, там се коментира всичко и почти без цензура/правила, за съжаление...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Георгиевски написа:

Това, че няма бройки си е отделно. Аз говоря за интерес… преди са се обсъждали предварителни поръчки и т.н. сега нищо. Хората с предварителни би трябвало да са с телефони вече. 

 

Иначе от 1 септември няма как… събитието беше на 7 септември.

1 окт. 😅

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.10.2022 г. в 22:28, profusion написа:

1 окт. 😅

Виваком са много зле! Проверявах редовно сайта им. Една сутрин презареждаме страницата 1 път, после след 3 минути за втори път… и гледам наличен 14pro max. Правя веднага поръчката. Една през сайта и една през телефонът им. Увериха ме, че ще имам бройка. Мотаят ме 1 седмица! Всеки ми казва нещо различно по телефона като им звънна. Казаха ми, че не се знаело за телефон дали ще ми дадат, но щели да ми изпратят договор да подпиша и до 30 дни телефона като има наличен. 
много хора така увиснаха и нямат телефон. Не се съгласих… накрая ми звъннаха и казаха, че нямали бройка🤣. А аз поръчах веднага щом излезе на сайта им… Та там е много трудно и много лъжат или вземат бройките за себе си, близки и т.н. Поръчах от А1 от сайта им и днес получих съобщение че, че телефонът е в офис на speedy. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много интересно. Аз си поръчах от виваком 14 Pro Silver 256GB (без договор) на 16 септември с наложен платеж и доставка до офис на Еконт. Пратиха ми го на същия ден, без дори да се обадят да потвърдят поръчката. На 17 септември си го взех от куриерския офис.

Редактирано от kal1ch
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам… при мен много се бавиха. Сякаш просто пазят бройките за някого. Аз 14 pro max 256 gold бях поръчал. При първото зареждане на страницата го нямаше, а при второто се появи. Направих поръчката веднага. Даже за да се уверя направих и втора на брат ми на името по телефона. И двете бяха отказани след 4 дена мотаене, лъжи и обработка на поръчките. 
Няма значение… все пак успях да го взема от друг оператор

Редактирано от Георгиевски
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пазят ги за да подписваш нови договори. От А1 днес ми казаха че имат бройки само ако подпишеш договор за нов клиент или телевизия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...