Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Кулинарна тема (за чревоугодници)


goce kostadinov

Recommended Posts

Точно това не харесва жена ми, а харесвам аз. Аз съм суровояд(разбирай харесвам първични, естествени неща) и шарланът ме кефи, докато олио не понасям. Особенно като се опитат да ми пробутат такова с рапица, от която правя бесни киселини.

П.П. Направих размазваща салата с броколи, ама изчезна скоростно и снимки немá :smile: Рецептата е елементарна:

Взимате хубава, как се казва...(китка?) броколи, около 500гр, измивате и нарязвате на малки кубчета/парчета - както дойде. Може да ползвате блендер на паузи. Кипвате солена вода с оцет(на вкус, задължително естествен - винен или ябълков), топвате броколито за половин минута вътре(буквално да се запари само) и отцеждате. Правите домашна майонеза(на кой, както му дойде по вкус), добавяте в майонезата ситно смлян черен пипер на вкус и заливате броколите. Оставя се да престои 24 часа в хладилник, като ако имате път към хладилника(напр. за бира) - разбърквате. След ден престой е убийствена добавка към пиле Марсала или нещо от тоя чешит. В моя случай - към пилешки каренца с чесън и босилек.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1,6k
  • Created
  • Последен отговор

Топ автори в тази тема

  • The Shaman

    349

  • johnnybravo

    346

  • Alxx®

    89

  • pepo1919

    50

Мъфини с пълнеж от сладко. После ще пусна и рецептата.

Днес се налага да ги правя за трети пореден ден :)

post-8-1415968259,0763_thumb.jpg

post-8-1415968268,8743_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето рецептата:

Взимате подходящ съд за разбиване, в който слагате:

200 гр. Брашно

SttC0h.jpg

80гр. Захар:

jhPxFC.jpg

Една ч.л. бакпулвер:

nk7YrK.jpg

едно пакетче ванилена захар:

EIIp3F.jpg

100гр. масло, което можете да разтопите в микровълновата:

g5ynGA.jpg

Добавяте едно яйце, 165гр. прясно мляко и разтопеното масло:

v4ub0Y.jpg

Бъркате с миксера за 1-2 минути:

OMdFQF.jpg

Готовото тесто можете да сложите в хартиени, алуминиеви или силиконови форми за мъфини. Аз имах алуминиеви, но се оказаха доста големи за тези мъфини. Първият път изкарах само 6 броя, защото ги напълних до козирката. Вторият път си оставих 1 см. и се получиха 9 мъфина. Вчера си купих тавичка с дупки за мъфини и хартиени кошнички, с които ми е най-удобно. По този начин от тази доза излизат 12 мъфина.

Слагате кошничките в гнездата на тавата, след което слагате по една лъжица от тестото:

DlEVLt.jpg7l1DZo.jpg

Следва най вкусното - пълнежа :smile:

Аз сложих сладко от диви ягоди, конфитюр от праскови и в няколко от мъфините сложих локум, оказа се, че комбинацията е доста сполучлива.

Съветвам ви да направите микс от пълнежи, за да разберете, кой ви допада най-много.

F6b5pX.jpg

Допълвате кошничките с тесто

0dpyX6.jpg

печенето става на 175-180 градуса за около 20-22 минути.

TpfUFR.jpg

Отново разтапяте малко масло, с което намазвате мъфините, след което ги овалвате в купичка със захар

7XWUlb.jpgitN9dF.jpg

Готово:

Wi2LAG.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли да помоля за рецепта за приготвяне на гъби рижики, фризерът ми е пълен, а просто нямам идея как се готвят?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Фокача с маслини, розмарин и сушени домати:

MYz6zsG.jpg

xdJV29J.jpg

2t3bZTF.jpg

Рецептата е от тук:

При нужда мога и да я напиша. :smile:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли да помоля за рецепта за приготвяне на гъби рижики, фризерът ми е пълен, а просто нямам идея как се готвят?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Преди години баща ми събираше от тези гъби и ги налагаше в бидонче със сол. Използваше същата технология като при паламуда - ред сол, ред гъби и затискаш отгоре с една чиния. Преди да се добавят в някаква манджа, гъбите трябва да се обезсолят във вода. Ние ги ползвахме за филета от моруна с гъби, като на финала запичахме с кашкавал. Ако искаш пробвай с малко количество, да видиш дали ще ти допадне технологията.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зареждам утрешният обяд в слоукукъра :smile:

Новозеландски агнешки джолани:

PJjein.jpg

Слагам им сол, черен пипер и зехтин.

pGRXSj.jpg

Добавям картофи, моркови, чесън, масло, зехтин, сол, черен пипер, мащерка, розмарин, вода и бяло вино.

IXCbRm.jpg

Таймерът на 14:00 часа на Low и готово :smile:

T3DZXh.jpg

14 часа по-късно :)

azSbJm.jpg

IhzgFM.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Джони, какво стана с идеята да отвориш ресторант в София :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако така продължавате, няма да изкарам постите до коледа.

:afraid:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Шаманче, ти едно пиле ли хапваш?

Картофите за кой остави... :tooth:

На това шише, не пръска ли много във фурната ? :mad:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, няма причина да пръска :) Иначе да, аз го ям цялото.Жената и детето са веге :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

jony тоя слоукокър с какъв обем трябва да е примерно ако искам да готвя за 4-5 човека ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моят слоукукър е 5.7 литра, тук можеш да го разгледаш по-подробно. На този предимството му е глиненият съд. Има много алтернативи, но повечето са с някакво тефлоново дъно. Броят на порциите зависят от това какво ще готвиш. Ако е нещо с кост, трудно можеш да побереш повече от 4 порции. Последните агнешки джолани можеха да бъдат 4, от джоланите за Осо Буко също може да събере най-много 4. Правил съм свински ребра с кисело зеле, там порциите бяха много. Телешкото варено също става уникално и порциите са доста.

Джони, какво стана с идеята да отвориш ресторант в София :smile:

Идеята за ресторанта е на собствениците му, нас ни наеха за управлението му :)

Сега в момента аз и жена ми сме си взели малко почивка, защото преди 23 дни ни се родиха две момиченца и работим от вкъщи. Иначе ресторанта отвори врати преди три седмици. Казва се Реджина и се намира на ул. "Хан Крум" 31. Главният готвач е Пламен Европейски и е човек с доста умения.

Ако някой реши да ходи, нека да ми пише, защото има едни 10% отстъпка, които може да се направят за гъдел :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пай с пиле и зеленчуци.

За тестото:

500 гр. брашно

1 п. суха мая или 1/2 кубче мая

1 ч.ч. прясно мляко

2 яйца

8 с.л. олио

Замесва се тесто /маята се разтваря в хладкото млякото + малка щипка захар, яйцата се разбиват и всичко се омесва до меко тесто/.

За плънката :

400 гр. зеленчуков микс

1 бр. белено филе гърди

2 стръка праз

200 мл. течна сметана

90 гр. топено сирене

кашкавал

черен пипер

сол

чесън на прах

Задушаваме замразения микс с нарязания на ситно праз. Добавяме пилешкото филе накълцано на кубчета. Смесваме добре,заливаме със сметаната и нарязаното топено сирене. Когато течността се изпари махаме от котлона и добавяме подправките.

Разточваме тесто за долната част, слагаме плънката, разточваме тесто за капака, покриваме, запечатваме добре.

Общо взето импровизираме с продуктите, които ни се намират под ръка :)

48e9c807eededc9254c9b9c87ca381b9.jpgea8afd9a9437a480bcd8d744adb3919e.jpga10a1c2a5eee5fd0cebaa43d9c94fd6a.jpg175074a13677d162d5f1a940ca4636a9.jpg750bb956398e72d3ac049a0f8e7d259f.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Пристигнаха уредите за Sous Vide :smile:

Вакуум машината се оказа много по-голяма от това, което очаквах от снимките. На снимките изглеждаше колкото тостер, но това, което пристигна е колкото монитор 22' :smile:

6s388i.jpg

CXC8ex.jpg

Пробвах я и съм супер доволен от резултата. Вакуумирах един портокал за теста и го направи като професионалната, която ни е в ресторанта:

yP1oKI.jpg

Утре ще пробвам едно патешко магре. Три часа във ваната на 55°C.

QOWhsi.jpg

Започна подготовката :smile:

Взима се патешкото магре, измива се от кръвта, подсушава се и се овкусява със сол и черен пипер.

ki2jDt.jpg

Аз слагам в торбичката парче морков, стръг мащерка и зехтин, след което вакуумирам.

NEdnWV.jpg

T4zI0w.jpg

Нагласям температурата на водата да е 55°C и таймера на 3:00 часа, след което слагам пликовете във водата и чакам.

60bYpN.jpg

Следва продължение... :smile:

Финална фаза:

На практика месото след три часа престой във вана с вода на 55°C е готово, но след малко тунинг става превъзходно :)

DlFTCs.jpg

Изваждам месото от торбичките и го слагам в нагорещен тиган с малко масло и мащерка.

jaV5U7.jpg

iqKybd.jpg

lQek59.jpg

Буквално му трябват по 2-3 минути от страна, колкото да хване коричка.

2pRDNA.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Месото е супер, но кожата леко ме дразни и не мога да я ям. Така както съм я нацепил се топи и остава много тънък слой, но пак не ми е апетитна :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да я изтъниш а и с подходящи хора, се намира и без кожа :) Тогава обаче остава малко сухичко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кожата помага много при готвенето, а отделянето и става за секунди в чинията.

Ето как изглеждаше мръвката отвътре:

mE9qrV.jpg

За утре съм предвидил два броя бакаляро:

9aUnCG.jpg

Няколко минути по-късно :smile:

UjK9vv.jpg

Техниката отново ще е Sous Vide, но този път температурата ще е 47°C за 30 минути. Тунинга ще бъде абсолютно същият като при магрето - тиган, масло и мащерка. Гарнитурата ще я мисля в движение :smile:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като превърнеш хобито си в бизнес, няма как да не си "светнат".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това енай-хубавото -хобито да ти е бизнес. Ако не р тайна каква е цената на уредите?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...