Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Кулинарна тема (за чревоугодници)


goce kostadinov

Recommended Posts

  • Отговори 1,6k
  • Created
  • Последен отговор

Топ автори в тази тема

  • The Shaman

    349

  • johnnybravo

    346

  • Alxx®

    89

  • pepo1919

    50

Alxx би ли дал някаква рецепта за този ориз.Най-интересно ми е как стои така пърхав,а не слепен.Би ли дал съвети?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още не съм открил сезона на Узото. Но само при мисълта за белени домати с прясно, домашно, мекичко, козе сиренце и заляти със зехтин, ми се пълни устата със ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оризът е тайландски, с къри и масло за запичане. Рецептата е за индонезийска манджа - наси горенг, има я из нета. Пилешки филенца, ориз, грах, моркови, малко чесън, кълнове мунго(или бамбукови филизи) и много подправки - пържи се десетина минути.

250 грама ориз, още толкова пилешко филе, по стотина грама ситно рязан морков и грах.

Първо запъжвате пилешкото в отделен съд на 3-4 минути. После запържвате ориза, граха, мунгото и морковите(има подобен консервиран микс в гнидъл...лидъл, де :smile: ) за 3 мин на много висока температура(уок или друг тип чугунен тиган), добавяте пилето и подправките, сваляте температурата на минимум и пържите общо десетина минути. Подправките в съотношение на вкус:

Люто къри, кориандър, арабски сушен лимон(нуми басра), черен пипер и сол на вкус. Около 60 грама мазнина за всичко. Аз, ползвам масло или зехтин, кога - как.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Беше забавно с крем карамела :)

Всички "топ готвачи" гордо заявиха, че това е първият им крем карамел в живота. Една девойка, на която десерта беше станал като миш маш, опита да се измъкне, като обясни, че това е деструктуриран крем карамел :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Намерих и снимка на това творение "деструктуриран крем карамел" :smile:

Комбинацията е от два неуспешни опита.

post-8-0-60790300-1427400138_thumb.jpg

Само не разбирам, като гледам тези вкусотии, защо няма участник от форума в Мастършеф?

И аз виждам много красиви момичета по улиците, но на конкурсите за красота виждам само комплексирани лакости, които ни излагат :smile:

Тук ситуацията е подобна, някой си помислил, че като е направил една, две рецепти, прочетени от някой блог и се е превърнал в Гордън Рамзи. Отива човекът да покаже какво може, минава кастинга с нещо заучено и после, когато трябва да се покажат истински познания всичко се превръща в пародия. Това за съжаление е масово явление във всички сектори. Само ще припомня ситуацията с Румяна Желева, Калина Илиева и Nikolaj Barekoff. :smile:

Ето и нещо по темата :smile:

С един приятел ни се превърна в традиция да изяждаме по някой голям рибок всяка събота.

Едно хубаво бакаляро около 2кг. и две ципури.

IMG_1931-1_zpsoa3uaqtk.jpg

IMG_1932-1_zpsyrwsy1zq.jpg

Малко скариди и малко калмари.

IMG_1935-1_zpsqs02k7u0.jpg

Скаридите през вакуума с малко чесън, пипер, мащерка и зехтин.

IMG_1937-1_zpsig86cwvq.jpg

12 минути на 54°C в Sous Vide.

IMG_1938_zpsopcr9kgg.png

IMG_1940-1_zpsgka54wjo.jpg

Калмарите на скарата - класика :smile:

IMG_1942-1_zpsmi50gk4g.jpg

Направих им от моят любим сос за мекотели. Загрят зехтин, в който слагам риган и мащерка, след което сокът от един лимон. Махам от котлона и слагам нарязаните калмари в тигана да поемат от соса. После ги слагам в плато и заливам със същият сос.

Скаридите в тиган с малко зехтин, чесън, мащерка и бяло вино. След като се сервират се заливат със сос от разбит зехтин с лимон и копър.

Мекотелите:

IMG_1945-1_zpsprzel8hm.jpg

И рибоците:

IMG_1947-1_zpstlbkzuzl.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Днес в нас имах на гости една приятелка, която пости и направих малко мекотели:

Тези четири скариди са 1кг. :)

1001-1_zpsjgsob7lx.jpg

Едно октоподче 3кг.

1003-1_zps90hvfnd5.jpg

Поза 69 за скариди :)

1006-1_zpsjuuc88oc.jpg

финалът:

1010-1_zpsmwzzxkkw.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Група групъри се озоваха във фурната ми :smile:

Преди няколко дни един приятел ми препоръча търговец на риба, който често пътува до Гърция. Реших да го пробвам и не съжалявам, макар и да имаше малко разминаване между поръчката и изпълнението. Аз си поръчах един групър около 3кг, но получих три групъра, които тежаха по 1кг. :smile: За съжаление има подобни рискове при поръчката на дива риба. От параноя бях направил и backup с един октопод 4кг. и малко калмари. :smile: Когато отидох в магазина да си взема поръчката забелязах и пресен сафрид, който беше уловен същата сутрин, затова забих около килограм и от него :smile:

1060_zpsaw9q06gq.jpg

Тази събота реших рибата да не е в сол а да я направя печена по класически начин. За целта посолих рибата и сложих в корема малко мащерка, розмарин, лимон и зехтин.

1062_zpsgm86hkbq.jpg

Сложих рибата в тава, която бях покрил с хартия за печене и поръсих с малко зехтин.

1068_zpsxdbya2xm.jpg

Хай-тек имплант, през който рибата си чати с фурната:

1065_zpswwalshoa.jpg

Мързелива работа, за всичко си има програма във фурната :smile:

1066_zpsmwor6ked.jpg

Калмарите ги нарязах на широки шайби и ги накиснах в смес от лимон, зехтин, риган и сол, след което се овалват брашно и се пържат.

1063_zpswwhcwro5.jpg

Октоподът го направих на две части, едната на скара, а другата на тиган с малко сос от масло, чесън бяло вино и копър.

1064_zpsd3iwuxim.jpg

1070_zpsbyrxmhec.jpg

Малко зехтин върху филетата от рибата:

1071_zpsulrijfm9.jpg

Десерт за любимата.

1072_zpsf8kphw8p.jpg

За съжаление той няма как да стане в домашни условия, защото за направата му е нужен шоков замразител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако държиш да си "мастър",смени марката на горчицата и най-вече на соевия сос.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да,шегата е ясна,но нищо не ти пречи да опиташ с други марки.Пак ще стане екстра:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам горчица Bornier, има я навсякъде. Соев сос мисля, че нямам в кухнята или ако има е нещо, което съм взел за еднократна употреба :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не видях една страница с коментари и щях да повторя Пепо за горчицата. Нео, това наистина не е горчица (то не знам тая марка имат ли нещо свястно) а това са просто съвети. Аз също не използвам соев сос. Соса Уорчестър е чудесен заместител а е и много по вкусен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз, но се оказа, че нямам:) Маринатата е импровизация. Мазнина, уорчестър, мед, портокал, пипер червен, черен, гарам масала, допълнитено кимион и тайната ми съставка за пилешко, канела:) Всичко на вкус.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм слагал черита на скара. Придават ли някакъв вкус или ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Уникални са. Извадих ги от торбата и замириса на лято. На клонче са.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...