Премини към съдържанието
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

Кулинарна тема (за чревоугодници)


goce kostadinov

Recommended Posts

Ми то половината тема е с негови ястия. :))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1,6k
  • Created
  • Последен отговор

Топ автори в тази тема

  • The Shaman

    349

  • johnnybravo

    346

  • Alxx®

    89

  • pepo1919

    50

Джони,мисля че на следващото събиране на форума ти ще си ни готвача :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ДжониБраво: уникален! И аз се имам за килинар, ама ти си напред и най вече в страни :) няма как да те догони човек. В момента съм в процес на "Странджанско Дядо". След около 15-тина дни, ако резултата е добър - ще споделя :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще се отбележа скромно, само с готовата снимка. Телешка кайма с черен пипер, сушен риган и разбит в блендер кромид. Забърквате с вегета натюр(например) и оставяте да престои няколко часа в хладилника. Увивате на руло в тънки филета бекон. Печете 35 минути в обикновенна фурна на 200ºC, като преди последните пет, добавих смес от лют червен пипер, куркума и къри.

d7rb.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Това е от тази вечер, след няколко дни ще добавя още няколко вечери от престоят ми в Холандия :)

Дива ципура и див лаврак:

ma4ypuqy.jpg

Няколко миди coquilles st jacques, овкусени със сол, пипер и малко зехтин:

na3y8uju.jpg

Запичат се леко:

bemevu5e.jpg

Филетирам рибата:

6abupy4u.jpgrytesasu.jpg

Микс от няколко вида салати, рукола, спанак, чери, авокадо и моцарела за канапе на мидите и няколко филета риба.

8ygaha6a.jpg

Може да се добави малко сос от тавата, тунингован с малко зехтин, лимон и черен пипер.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Телешки стекове, овкусени със сол, пипер и зехтин, запичат се на сух тиган:

1iih.jpg

Обезкостено агнешко бутче:

m0u9.jpg

Мариновам го с каша приготвена от сол, червен пипер, черен пипер, горчица, зехтин и лимон.

ovsl.jpg

В тавата добавям малко вода, няколко скилидки чесън, дафинов лист, глава лук нарязана на 4, розмарин, мащерка, зехтин, масло и картофи.

eo0v.jpg

30 минути на 250 градуса, след което намалям на 170 за още 4 часа.

fzak.jpg

x975.jpg

Агнешки котлетчета:

c93s.jpg

Добавям бира, сол, черен пипер, розмарин, мащерка и зехтин.

egte.jpg

Ето и две предложения за хляб :)

Питка "маргаритка"

i0tv.jpgzm6j.jpg7xp8.jpg

И любимите ми питки със сирене по рецепта от майка ми, изпълнението е на жена ми :)

В една голяма купа се разбъркват 600 грама брашно, една чаена лъжица сода (в Холандия не намерихме сода в нито един супер и заместихме с едно пакетче и половина балпулвер - станаха прекрасни :) ) една чаена лъжица сол и 300-400 грама натрошено сирене. В друг съд се рабъркват четири яйца и кофичка кисело мляко. Разбърканите мляко и яйца се добарят към другата смес и се разбъркват с лъжица. В една тава се разтопява масло, в което се овалват питките:

23um.jpg

Печенето става на 185 градуса на вентилатор за ~25-30 минути.

s49o.jpg

yu8s.jpg

pudk.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги ми е било трудно да отделям желтъците от белтъците и в това видео показват елементарен и много ефективен метод, който може всеки да ползва.

http://vitaminl.tv/video/183?ref=fbs

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Джони ,не знам за кой път го казвам(мисля) ,но си страхотен готвач!

Само ми е интересно откъде намери кисело мляко в Холандия?:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Важна част от готвенето е правилното подбиране на продуктите. :)

Кисело мляко има по всички супери в различни варианти - плодови ванилови и натурални. Не е по-лошо от нашето, дори при едно от био млеката напипвам една кисела жилка, която при нас се изгуби преди години. Има една голяма верига от супери, в които има всичко: Albert Heijn, имат и доставка по домовете. Там има дори Българско кисело мляко:

9knv.jpg

Уредът, който е в дясно от киселото мляко е портативен баркод четец за селф чек. Минаваш по рафтовете, вчимаш каквото си искаш и го маркираш преди да го вкараш в количката. На излизане от магазина има едни уреди, които приличат на банкомати, там поставяте четеца, машината извлича данните за пазара и си плащате с кредитна карта. Пести се ужасно много време от чакане по опашки на касите.

Рибният пазар в центъра на Амстердам също е много приятно място, където може да се намери вскичко. В пресечките около него има турски и марокански магазини, които са заредени със стоки по наш вкус :)

2g39.jpggh6x.jpgrch9.jpg

Още няколко бързи вечери:

Октопод +3 кг.

Задължително се измива много добре и се маха човката, която има в центъра, аз му махам и очите.

fr6d.jpg

Вода, чаша червено вино, бахар, черен пипер и дафинов лист:

92h0.jpg

Ври до момента, в който омекне по ваш вкус:

uyfc.jpg

Финал :)

d8eg.jpg

Писия:

Сол, пипер, зехтин, малко вода на дъното и в гореща фурна на 220 градуса около 20 минути:

g4xh.jpgdypo.jpg

Тартар от риба тон, за него съм давал рецепта:

sv4x.jpghq7g.jpgkpfj.jpg

И една бърза паеля :)

wolg.jpgel7j.jpgvuu3.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пазарувал съм по този начин във верига мазагини в Швеция и наистина е страшно бързо,удобно ,а и да не говорим ,че във всеки един момент знаеш колко ти е сметката.Колкото до липсата на киселата жилка - причини много.Най - главните: след като стане киселото мляко повечето млекопроизводители го пастьоризират ,за да му вдигнат срока на годност(това естествено убива повечето бактерии),слагат сухо мляко,купуват евтини бактериални закваски от чужбина!!!! Поради тези и други причини повечето марки кисело мляко продаващо се в милата ни родина не са ТИПИЧНИ (от което много ме боли - ебати и държавата сме).

По тази е ред други причини ,след около месец фирмата ми пуска традиционна закваска за домашно кисело мляко на пазара. Кутия с 2 сашета ,които са достатъчни за приготвянето на 6 литра мляко. Иначе ще е около 3-3.50 лева в магазините. За съфорумци от Пловдив и минаващи покрай Пловдив -безплатно.:) Не си правя реклама и не е това целта на поста ми ! Ако админите преценят да го изтрият.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма да го трием :) Най - много да ти станем абонати.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблеми :smile:.

Джони,за втори път постваш рецептата за октопода.За колко време става?Мен са ме учили ,че октопод се вари на слаб огън под капак с чаша бяло вино или оцет(иначе се втърдявал). По този начин октопода доста се смалява ,но направо се топи в устата.Проблемът е ,че става доста бавно така - 3-4 часа. После някъде прочетох,че в Испания се варял в морска вода!!! А сега де.

Редактирано от matsan
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този беше 3.2 кг и го мъчих около 1:15h беше станал супер крехък, но винаги е различно, трябва да се пробва.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този беше 3.2 кг и го мъчих около 1:15h беше станал супер крехък, но винаги е различно, трябва да се пробва.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Тази вечер пробвах рецептата на Джони, само ,че в торба за печене с чаша червено вино ,бахар,дафинов лист,сол,зехтин. За 1.5ч стана мозък и страхотно вкусен!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и жестоко да прозвучи, не знам дали е истина, но съм чувал, че октоподът се удря в плоска повърхност до смърт и след това се готви на тих огън за да бъде крехък. Някой знае ли дали е истина?

Редактирано от MI6O
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В Гърция постоянно виждам някой да блъска октопод в скалите, но съм повече от сигурен, че този, който купуваме от магазините не е блъскан никъде ;)

Гърците имат няколко начина за приготвяне, единият е без варене. Сушът го и го чакат да "узрее", след което се пече. Стои доста по-жилав, но и доста по ароматен. Предполагам, че при този метод биенето е задължително, иначе си е поредния варварски ритуал.

За питките също казват, че за да станат пухкави и хубави, трябва да се бият в плота, но не е точно така :) Жена ми прави страхотни питки само с миксер и на финала за 4-5 минути замесване на ръка.

Ето няколко нейни творения, които вече съм пускал:

ata2ajy5.jpgdu4y2ege.jpgmazunyby.jpgy6u8yhan.jpgebudunu6.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"Бие" се и се оставя ,докато му изтекат соковете,иначе не ставал хубав - поне така ми е казвал бай грък. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това с биенето се прави веднага, след като е уловен октопода. Тези, които са купени от борса или магазин, едва ли са блъскани в скалите и пак стават хубави. Жестоко се съмнявам, че всички в Гърция си ловят сами октоподите :smile: До момента разлика във вкуса съм намирал единствено заради технологията на готвене, не заради начина на убиване. Това е едно от нещата, които ям и приготвям доста често, включително и днес :smile:

Шамане, това с бадемите е козунак, който не е блъскан и пак се вдигна и стана перфектен. При него има доста месене, съчетано с вкарване на масло в тестото, месиш, разточваш, мажеш с масло, пак месиш и така до припадък :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За конците се бие(не казвам, че е задължително), не за вдигането :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този имаше конци, шупли и каквото се сетиш. Самите конци са именно многобройните пластове масло и тесто, месене му е майката!

Sent from my iPhone using Tapatalk

На пазара имаше истински бейби калмари, не като нашите гиганти :) Приготвят се като пържена цаца - сол, брашно и в тигана! Много вкусни и много вредни :)

6ibz.jpgd841.jpg8uiw.jpg

Кратко видео от вчерашната вечеря на Холандска земя. Трябваше да повторя доста от нещата, защото имаше нови гости, които не бяха опитвали старите гозби :)

За утре съм планувал Особуко

jd5d.jpg

Ето и рецептата:

Овкусявате месото със сол и черен пипер:

ajygyzub.jpg

Брашно и към тигана, в който има зехтин и масло:

zytumare.jpga7eju2u7.jpg

Запържвам до златисто от двете страни:

yha3egyd.jpg

Готовите мръвки поемат към слоу кукъра ;)

2u6azutu.jpg

Една чаша бяло вино в тигана да изпарим алкохола и отново към слоу кукъра:

peguzy4y.jpg5e4ehyge.jpg

Нарязвате един стръг целина, един средно голям морков, един домат, глава червен лук и малко чесън и ги слагате при месото:

me8ajata.jpgena4y2y8.jpgy4e9ubaz.jpgehu9uzen.jpg

Слагате около 350 гр. доматено пюре (не от гъстото)

juhejyta.jpg

3/4 чаена чаша пилешки бульон:

rajuta2y.jpg

Мащерка и розмарин на вкус:

gysubu2y.jpg

use5ydyq.jpg

Добре е за 10 часа на "Slow", но нямам толкова време и го сложих за 6 часа на "Hi"

nyzuzeqy.jpg

Ако нямате слоу кукър, може всичко да мине през тигана и да се задуши, после за няколко часа във фурна под капак или с алуминиево фолио.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Финалът:

ujaryhyz.jpg

Лъжичката е за костния мозък:

padu2eme.jpg

10 минути по-късно :)

yza5u7ab.jpg

Месото се топеше като мозък, ароматът не може да се опише :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Днес си взех бейби октоподчета и утре ще ги пробвам ... Предполагам се готвят също като големите...но ако има някакъв пиниз,който трябва да знам ще съм ви благодарен да сподеките :))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате акаунт, влезте сега да публикувате с вашия акаунт.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Разглеждащи в момента   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
Ремонт на покриви | Ремонт на покриви цени | Хидроизолация на покриви

×
×
  • Добави ново...